We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fanilik Şuuru

4 9 0
21.06.2019

Hepimiz faniyiz, insana dair olan şeyler de fanidir. Makam, mansıp,zenginlik, varlık, yokluk her şey. Bizi doğru bir çizgide tutacak olan da -fanilik şuurudur-. Eskiden mal mülk sahibi olanlar, sahibiz demekten haya eder, biz bu malın bekçisiyiz derlerdi. Bu fanilik şuurunun dışa yansımış bir şekliydi. O kuşaktan bir kaç kişiye yetiştim, para ve makam onları mütevazileştirmişti. Söz ve davranışlarında en küçük bir zenginlik, varlık kibri göremezdiniz.

Bugün o ahlak anlayışının çok gerilerindeyiz. Hak ve adalete düz bir yoldan gidilir. Eğri yollarla Hak'ka ulaşılmaz. Menzilinizin doğru olması yetmez ona götürecek yolların da doğru olması gerekir. Yalan, riya, zulüm insanı hem Hak'tan hem de zamanı gelince halktan uzaklaştırır.

Her şeyin geçici olduğunu bilirseniz hiç bir makama yapışıp kalmaya mecaliniz olmaz. Herkes biliyor ama bilmek şuura dönüşmedikçe insan davranışlarını etkilemeyen bir malumat yığınından başka bir anlam ifade etmez.

Bazen kendinizi daha iyi görebilmeniz için içinde bulunduğunuz ortamın dışına çıkmanız gerekir. Kendinize kendi içinizden değil, dışınızdan bakmalısınız. Böyle bir muhasebe aynada kendinizi görmenizi sağlar.Çamura batmış bir insan........

© Enpolitik