We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hayatımızdan Çekip Gidenler

8 2 91
18.04.2019

Başlığı bakınca çoğu okuyucu, hayatımızdan ansızın çekip giden ve hasretini çektiğimiz insanlar ile bizim bilinçli bir şekilde hayatımızın dışına çıkardığımız kimseleri düşüneceklerdir. Oysa farkına varmadan hayatımızdan sessizce çekilip giden çok daha kıymetli şeyler de vardır.

Her geçen günün bir öncekinden daha huzursuz, daha stresli ve daha az zevkli geçtiğini çoğumuz tarafından kabul ederiz. Bizleri geçmişe ah çektirerek yaşamaya sevk eden bu olumsuzluklar, elbette kendi elimizle ortaya koyduklarımızın bir neticesidir.

İnsanlar, belki ilk silahı avlanmak için icat etmiş olabilir ama çok geçmeden bu silahı birbirlerine doğrultmuşlardır. Bugün insanoğlu, hiçbir silahı hayvanları öldürmek için imal etmiyor, bütün gaye insanı yok etmektir. Bizler, bilimin ve teknolojinin ilerlemesiyle hayatımızın daha çok renkleneceğini sanıyorduk. “İnsanlar el ele tutuşsa, her gün bayram olsa” diye beklerken, gecelerin silah sessiyle uykuların bölündüğü, gündüzlerin kan kusan silahlarla toz ve dumana büründüğünü esefle gördük.

Birinci Dünya Savaşının ardından benzer bir manzarayı seyreden Oswald Spengler, birazda kendi ülkesi Almanya’nın da ağır yaralı halinin........

© Enpolitik