We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye’de Balkan Rumeli göçmeni var mı?

1 2 0
17.06.2019


Yanlış hatırlamıyorsam 1990 yılı veya yakın yıllarda, zamanın Başbakanı Yıldırım Akbulut, “Türkiye’de Kürt yoktur, Türk vardır” deyince ortalık karışmış, Anavatan Partisi Grubu acil bir açıklama ihtiyacı duyarak Başbakanın sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylemişti. Ben de o tarihte “Türkiye’de Kürt yok mu?" başlığı ile bir yazı yazmış ve tam aksine Türkiye’de Kürt kardeşlerimiz var, demiştim. Bu yazım Yeni Asır gazetesinde yayınlanmış ve hatta haftanın yazısı seçilerek ödüllendirilmişti.

Her şeyi yerinde ve dengeli söylemek gerekiyor. O günlerde Kürtleri yok sayan zihniyet bugün Balkanları dışlamaya ve yok saymaya çalışıyor.

Tam da bu konuda kendim için özeleştiri yapacakken benim de üyesi olduğum Whatsapp grubunda bir arkadaşımın yazısını okudum ve düşüncemde ısrarcı oldum. Arkadaşımız şöyle yazmış:

“Biz Türk’üz, Müslümanız elhamdülillah, fakat RUMELİ BALKAN BOŞNAK ARNAVUT BULGARİSTANLI BATI TRAKYALI POMAK MAKEDONYALI KOSOVALI SANCAKLI deyince ki Türkiye'mizde milyonlarca Balkanlı var, böyle deyince hemen Mikro Milliyetçilik yapmayın diyorlar. Tüm mevkiler Başkanlıklar, milletvekillikleri, Bakanlıklar onların. Onlar ayrımcılık ve milliyetçilik yapmıyorlar biz yapıyoruz öyle mi? BU DOĞRU DEĞİLDİR BUNU ZİNHAR KABUL ETMİYORUM. Ben de AK partiliyim. Ama maalesef ve maalesef ülkeyi Karadenizliler ( Lazlar ) ve Doğulular ( Kürtler ) ile 17 senedir yönetiyor. Bu ayrımcılık olmuyor mu? Sadece İstanbul'daki 39 ilçenin başkanlarına bakınız anlarsınız. Ben asla mikro milliyetçilik yapmıyorum ama bizi ( Rumeli'leri ) yok sayanlar mikro milliyetçilik yapıyorlar. Ben de bunu kabul etmiyorum. Sadece fikrimi beyan ettiğim ve yapılan yanlışı eleştirdiğim için guruptan atabilirsiniz ama maalesef gerçek budur. Bu Cennet vatanı biz Rumeli'leri yok sayarak yönetmeye kalkmak bu ülkeye yapılan en büyük yanlış ve haksızlıktır. Biz Rumelilerin de kıyamet kadar eksik ve yanlışımız var. Birbirimizi tutmuyor ve desteklemiyoruz, o da işin başka bir hatalı kısmı.”

Türkiye’de birilerinin Balkan muhacirleriyle sorunu mu var?


Sabah gazetesi yazarı ve ATV’de de program yapan Melih Altınok’un 26 Mayıs Pazar günü “Dedesi babası Selanik göçmeni olmayan mı kaldı aramızda?” başlığı ile Sabah gazetesindeki köşesinde yazdığı yazının linki........

© Enpolitik