We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İstanbul Seçimleri Üzerine Manifesto

4 2 0
17.05.2019

23 Haziran'da 10 milyon 570 bin 939 seçmen İstanbul'da sandık başına gidip İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı koltuğuna oturacak adayı seçecek. Bu sefer SON KARARIMIZ inşallah. Bildiğiniz gibi Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki fark olan 29 bin oy, yeniden sayılması sonucu en son 13 binlere kadar düşmüştü. Sayımlar devam etseydi belki de tamamen kapanacaktı. Neyse şimdi yeni bir sayfa açıldı ve 23 Haziran’da neticelenecek hayırlısıyla.

İstanbul’un önemi

23 Haziran seçim sonuçları son derece önemlidir. Bu seçimler sadece İstanbul seçimi değil, Türkiye’nin de özeti olan seçimlerdir. Dolayısıyla Türkiye’nin seçimleridir. Tüm Dünyanın gözü kulağı bu seçimlerde olacaktır. AK Parti bu seçimi mutlaka kazanmak istiyor. Düşüncemiz odur ki; AK Parti gerçekten ister ve bunun için gerekenleri yaparsa bu seçimi kazanır. Ama Allah korusun ikinci defa kaybederse çok kötü olur. AK Parti kurmayları bunun farkında. Bu seçim Allah korusun kaybedilirse CHP’lilerin eline büyük malzeme verilmiş olur ki bunu CHP’lilerin çok iyi kullanacağından emin olabilirsiniz. 31 Mart seçimini kaybetmek tabi ki üzücü idi. Ama daha da üzücü olan yaşadığımız bütün bu gelişmeler ve zıtlaşmaların ardından 23 Haziranı da maazallah kaybetmektir ki böyle bir durumda sonuçları zincirleme reaksiyon şeklinde etki yapar. Dolayısıyla 23 Haziran’da sadece kazanılan ya da kaybedilen İstanbul olmayacaktır.

İstanbul seçiminde tarafların avantaj ve dezavantajları

CHP için avantajlar,

1-Türk toplumu mazlumu sever. CHP’nin uyguladığı, haksızlığa uğramış mazlum siyaseti İstanbul’da kısmen etkili oldu. Bu durum bir kısım kararsızları, kırgınları ve geçen seçimde tepki olarak oy kullanmayanları etkileyebilir.

2-Hesap yaparken kuruşuna kadar hesaplamak deriz ya aynen öyle,

31 Mart seçimlerinde alınan küçük oy dağılımları şöyleydi: DSP’nin 30.817, BTP 27.238, DP’nin 22.544, Vatan 17.377, TKP 10.492 oyu vardı. Toplam 100.000 kadar oy. Bunlar muhtemelen CHP’ye yönelebilir. Bu oyları AK Partinin alması zor görünüyor. En kötü ihtimalle bu seçmenin oy kullanmaması belki ihtimaldir ve bu durum avantaj olur.

3-Geçen seçimde CHP 13 Bin oyla öndeydi. Eğer her iki aday da aynı durumda seçime girerse bu durum CHP’ye kazandırır diye düşünenler olabilir. Yani tabiri caiz ise AK Parti ilk yarı 1-0 mağlup durumda ve ikinci yarı mutlaka gol atması gerekiyor. Diyeceğim o ki ikinci yarıda beraberlik AK Partiye yaramaz. Yani kısacası AK Partinin yeni ve ilave bir takım aksiyonlar yapması gerekiyor.

4-MHP ve BBP haricindeki tüm partiler CHP’ye destek veriyor. Hatta MHP’nin tabandaki bazı seçmenine tekrar ulaşıp meseleyi bir kez daha anlatmak ta fayda vardır.

5- AK Parti içinde bazı küskünlükler maalesef devam ediyor. Düzeltilmesi için teşkilatlarda ve bürokraside beklenen değişiklik hala yapılmadı. Bu kırgınlıklar sözle-lafla düzelecek cinsten değil. Acil icraat gerekiyor.

AK Parti için avantajlar,

1-AK Parti 31 Mart seçim sonuçları ile çok değerli bir veriyi elde etti. Hangi ilçenin hangi mahallesinde ne durumda olduğunu net olarak görüyor. Reçete apaçık görünüyor. Yani gerçekten isterse çözümü elinde tutuyor. Sonuçta olay basit, yani AK Parti gerekeni yapar ve kazanır. Ama en büyük sorun, gerekeni bildiği halde yapmazsa kendi düşen ağlamaz.

2-Bayrampaşa’da bir önceki seçime göre %1,1, Çekmeköy’de %5,7, Sultanbeyli’de %2,2 oranında oy kaybı var. Bayrampaşa, Sultanbeyli ve Çekmeköy’de muhtemelen ilçe Belediye Başkan adaylarından kaynaklanan bir tepki var. Bu ilçelerde küskün seçmenle barışmak gerek. Bunları bilmek önemli bir avantaj. Özellikle Bayrampaşa ve Sultanbeyli’de çok sayıda Balkan göçmeni yaşıyor, bunu da kenara yazın derim.

3-Esenyurt ve Küçükçekmece ilçeleri daha önce AK Parti’de iken bu seçimde burada CHP kazanmış. Bu kaybın nedeni olan........

© Enpolitik