We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Güle güle Yusuf Sait

5 0 0
11.03.2019

Balkanları onunla yazmaya başlamıştım. Bana Balkanları sevdiren, tanıtan ve yazdıran kişiydi. Türkiye gazetesinde rahmetli Necati Özfatura ağabeye kardeşim Kadri ve amcam Yusuf Sait ile birlikte mektuplar yazardık. Necati ağabey bizim yazdığımız mektupları köşesinde pek çok kez yazmıştı. İlginçtir kısa bir süre önce Sevgili Necati Özfatura ağabeyi kaybettiğimizi rahmetli Yusuf amcama söyleyince epey üzülmüştü. Kısa bir süre sonra onun da ebedi âleme göçeceğini nereden bilecektik ki?

Bir akrabamın hediye ettiği bir daktilom vardı. Onunla yazılar yazmaya başladık. Hiç unutmam 1988 yıllarında Yusuf amcam ile birlikte Kosova’yı yazdığımızda Kosova’yı Moskova ile karıştıranlar olmuştu. O tarihlerde Kosova çevremizde pek bilinmiyordu. Hey gidi günler…

Balkanlar konusunda bize her yönüyle ilham verdi

İzmir’in ilk Balkan Derneği olan Kosova Rumeli Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştı. Ardından benim de Kosova Rumeli Derneğine girip üye olmama vesile oldu. Daha sonra İzmir Balkan Dernekleri Federasyonunu kurmamızda bize ilham verdi. Bu gazetenin (Balkan Günlüğü ) kurulmasında bize güç verdi. Balkanlar konusunda ilk bilgileri bana rahmetli Yusuf amcam vermiştir. Hatta diyebilirim ki bizim Balkanlar konusunda aktif olmamıza kendisi vesile olmuştur. Milletvekili olmamda da büyük emeği vardı. Allah razı olsun. Bir keresinde Kosova’dan Türkiye’ye bir milletvekili gelmiş, kendisini benimle tanıştıracak. Kosova’ya ayrı bir sevgi ve heyecan duyardı. Bana dönerek bak dedi Rifat, Kosova’nın milletvekili. Ama öyle taktim etti ki sanırsınız bir devlet başkanı. Biraz gururuma dokanmış ki, Amca be dedim, bahsettiğin kişi 2 milyonluk bir ülkenin vekili ben de 80 milyonluk bir ülkenin vekiliyim, neden bu kadar abartıyorsun? Yok dedi, Kosova’nın milletvekili o, şaka değil.

Peygamber........

© Enpolitik