We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erken Seçim Olur mu?

4 2 0
11.05.2019

Türkiye’de son dönemde çok ilginç şeyler oluyor. Düğmeye birileri çoktan bastı da Reis’in siyasi dehası ve milletimizin vakarlı duruşu, bazı istenmeyenleri engelliyor. Fakat sadece düğmeye basmakla kalmayıp gaza da basıyorlar. İçerden ve dışardan topyekûn bir saldırı söz konusu. Özeleştiri yapacaksak bu durumda bizim hiç suçumuz yok mu? Var elbette. En fazla kızdığım nokta da burası. Bu köşede bunları sık sık yazıp, tatlı uyarılarda bulundum. En büyük problem zamanı geldiğinde “kral çıplak” diyebilecek yüreklikte, çıkarsız sağlam dava adamlarının olabilmesi. Ama maalesef kimi zaman yalakalık, kimi zaman korkaklık, kimi zaman çıkarcılık ya da mevcut durumunu koruma endişesi, kimi zaman da adam sendecilik yüzünden “Kralım sen çok yaşa” diyenlerin sesi çok daha fazla duyuluyor.

Hz. Ömer (RA) örneği

İran Seferi, Hazreti Ömer’in hilâfeti zamanında yapılmış ve bol miktarda ganimet elde edilmişti. Ganimetler arasında kıymetli kumaşlar da vardı. Harpten dönüldükten sonra ganimetler ashap arasında dağıtılmış ve herkes hissesine düşeni almıştı.

Hazreti Ömer, kendisininki ile oğlu Abdullah’ın kumaş hissesini birleştirerek üzerine bir hırka diktirdi.

Bir Cuma günü üzerindeki yeni hırkasıyla hutbe irad etmeye çıkıp:

_ “Ey mü’minler beni dinleyin ve bana itaat edin” diye seslendiği zaman, ashaptan biri ayağa kalktı ve:

_ “Üzerindeki elbisenin hesabını vermedikçe seni dinlemiyor ve sana itaat da etmiyoruz. Çünkü ganimetten bize düşenle bir elbise yapmak imkânsızdı. Sen nasıl oluyor da elbise olabilecek kumaş alabiliyorsun” dedi.

Hazreti Ömer o ashabın konuşmasını dinledikten sonra, oğlu Abdullah’a:

_ “Ey Ömer’in oğlu kalk cevap ver” dedi. Abdullah bin Ömer, ayağa kalktı:

_ “Allah’a yemin ederim ki, babamın üzerindeki kumaşın yarısı benim hisseme düşen kumaştır. Babam ikimizinkini birleştirdikten sonra elbise yaptı” diyerek meseleyi izah etti.

Hazreti Ömer’in oğlunu dinleyen sahabe tekrar ayağa kalkarak:

_ “Ya Ömer, şimdi konuş. Hem seni dinliyor ve hem de itaat ediyoruz” dedi. Hazreti Ömer de ancak ondan sonra hutbesini okumaya devam etti.

Reis’e soru sorabilmek

Hz. Ömer (RA) daha yaşarken cennetle müjdelenen 10 kişiden biriydi. İslam’ın halifesi ve İslam devletinin başkanıydı. Sert bir mizacı vardı. Pek çok kişi ondan çekinirdi. Cennetle müjdelenecek kadar sağlam bu İslam Devletinin başkanına böyle bir soruyu sorabilmek büyük cesaret isterdi. Ancak cesaretten ziyade, dava adamı olmak gerekti. Mesela böyle bir soruyu veya benzerini külliyedeki bir kalabalık toplantıda Reis’e sorduğunuzu düşünün. Diyeceğim o ki; onu seven ve saygı duyan etrafındaki arkadaşlarımız soru sorabilsinler, yanlış gördükleri şeyleri uyarsınlar, tavsiyelerde bulunsunlar. Bunu Allah rızası için yapsınlar.

Bizi şikâyet edenlere selam olsun

Bunları neden yazıyorum biliyor musunuz? Şimdi bu yazdıklarımdan dolayı bazı at gözü ile bakanlar, Reis’e gidip bizi şikâyet edecekler. Rifat Sait, sizi eleştiriyor efendim diyecekler. Varsın yapsınlar. Allah büyüktür. Biz yine doğru bildiklerimizi yazıp, söyleyeceğiz. Ama asla saygısızlık yapmayacağız, haddimize düşmez Allah korusun.

Kibirliler, mütevazı gibi görünüyor

Bilmiyorum yanındakiler Reisin kendisine bazı şeyleri söyleme cesareti bulabiliyorlar mı? Doğru olanları tenzih ediyorum. Hepsi değil ama Tayyip beyin etrafında, parti üst kademelerinde, devletin içinde, bürokraside bu davaya, kendisine, ülkemize, İslam âlemine büyük zarar veren bir takım insanlar var. Bunlardan bazıları çok yakın olanlar. Kendisiyle beraber olduklarında acayip mütevazı olan bu kişiler, kendisinden aldıkları güçle, dışarıda öyle bir kibirli insana dönüşüyorlar ki, Allah korusun. Bunların o yüzünü Reis görse zaten gerekeni yapar. Ama dediğim gibi içerde başka dışarda başka stratejisi. Bizim eski vekillerin whatsapp gruplarındaki mesajlaşmaları istetip okumasını istirham ederim. Eski vekillerin telefonlarına çıkmayan, onları adeta aşağılayan çok büyük makamdaki insanlar büyük kul hakkına giriyor ve küskünlüklere neden oluyorlar. Anlatacağımız çok şey var, burada yazmak yanlış olur, sorulursa detaylı anlatmaktan büyük mutluluk duyarız.

Reis’e giden yanlış bilgiler

Bunların dışında seçim dönemlerinde aday........

© Enpolitik