We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bazen kaybetmek kazanmaktır

4 0 0
04.03.2019

Dünyada sürekli kazanan yoktur. Siz ne kadar iyi olursanız olun mükemmel olamazsınız. Sürekli kazanan sadece Allah’tır. İşte bu yüzden bazen kaybetmek gerekir. Belki detoks olmak için veya arınmak için kaybetmek. Yani kazanmak için kaybetmek gerekir. Zira sürekli kazanırsanız mutlaka bir şeyleri kaybedersiniz. Mesela zamanınızı, dostlarınızı, muhakeme yetinizi, adalet ilkenizi, davanızı, liyakat ilkenizi ve Allah korusun belki de inancınızı. Sürekli kazandıkça körlük başlar. Sonra da zafer sarhoşluğu. Allah korusun zamanla aşırı gururla gelen iflas. Öyle ki; bütün bu sözler ve yazılar size ağır gelir, Allah korusun bize düşman eder, kabullenilemez. İşte tam bu sırada kaybetmek şefkat tokadı gibidir. Acizliği hatırlatır, kul olduğunu hatırlatır, tövbeyi hatırlatır, duayı hatırlatır, dostları hatırlatır. Aslında gerçek kazanç budur zaten. Kaybederek kazanmış olursun.

2023 öncesi detoks ve öz eleştiri

Siyasette böyledir aslında. Hatırlayın, 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını. AK Parti ilk defa koalisyonu görmüş ve bazı gerçeklerle yüz yüze kalmıştı. O seçimler sonrası metal yorgunluğu teşhis edilmedi mi? Ardından Partide bazı değişiklikler yapılmadı mı? Sonra girilen seçimlerde başarı kaldığı yerden devam etti. Bugün aynı durum vardır demek istemiyorum. Ama dikkat edilmesi gerektiğini önemle hatırlatıyorum. Final gibi görünen 2023 öncesi küçük bir detoks yaşanır mı bilemiyorum. Ancak samimi bir öz eleştiri sanki çok yararlı olur gibi görünüyor. Neden mi? Bakın işte size sebepler:

Ülke Ekonomisi

- Evet, Türkiye güçlüdür, evel Allah her şey yoluna girer. Bundan eminiz. Ama bugün kimse ekonomi de her şey mükemmel gidiyor diyemez. Deve kuşu gibi kafayı toprağa gömemezsiniz.........

© Enpolitik