We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trajik ve Komik

1 3 0
21.06.2019

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun televizyonlarda ortak yayınlanan tartışma programı, içerdiği birçok tuhaflıklarla tecrübemizi çeşitlendirmiştir.

İyi olmuştur, faydalı olmuştur demiyorum; tecrübemizi zenginleştirmiştir de demiyorum. Ortada zenginlikle ifade edilecek bir değer ve kazanım görmedim, görmüyorum. Yoksullaşmanın yaşandığı, yoksullaşmanın çoğaldığı bir durum, zenginlik kelimesi ile ifade edilmemeli. Ayrıca dikkat ettiyseniz, çeşitlenen birikimin tecrübe olduğunu telmih ettim. Tecrübe de tek başına iyi ya da kötü bir değer değildir. Bir yaşanmışlığı, yaşanmışlığın bizde kalan etkisini ifade eder. Evet, bu karşılığı ile o meşhur veya meşum program tecrübe edinmem(iz)e sebep olmamış değildir. Peki, bu neyin tecrübesidir? İlmin mi, bilginin mi, sanatın, siyasetin, adamlığın, erdemin, anlayışın, ahlâkın, nezaketin, hilmin, fedakârlığın, hassasiyetin, ihtimamın tecrübesi mi? Ah ne gezer! Eğer öyle olsaydı intibalarımı ‘kazanım’, ‘zenginlik’ veya ‘istifade’ gibi kelimelerle ifade ederdim. Ama uzatmadan söyleyeyim; o gece şahsen ben rezalete tanıklık ettim. Kepazeliğe, seviyesizliğe, sinsiliğe, hiçliğe, değersizliğe, ahlâksızlığa, yamukluğa, aldatmaya, yalana tanıklık ettim. Laf kalabalığına, boş söze, abrakadabraya, şaklabanlığa. Bu tanıklıkla hisseme düştüğü kadar da tecrübe ettim. Kimi kanaatler oluştu, kimi kanaatlerim pekişti. Yer yer ülkem ve insanlarım, yer yer kendi adıma öfkelendim, üzüldüm.

Ehem ve mühim olanlar ve bunların hayatınızda sıralanışı, ilmî, entelektüel arayış ve derinleşmelerinizle birlikte mahiyeti değişen ilgilerinize göre farklılaşıyor. Doğrusunu isterseniz bu tarz politik söylem ve programlardan nerdeyse hiç haz almıyorum, almaz oldum. Hem gündelik siyasetin basit ilgilerine ayarlı beklenti ve çıkar hesapları hem anlaşılmaz ölçüde bel altı vuruşlara, en hafifi yalan söylemek olan ahlâksızlıkların taaccüb duymaksızın yapılıyor olması, beni neredeyse siyasetten soğuttu, soğutacak.........

© Enpolitik