We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gene TÜBİTAK

2 2 0
17.04.2019

TÜBİTAK ( Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) 1963’te, planlı ekonomi devrine geçişte kuruldu. O günden bugüne, mutlaka güzel çalışmalar yapmıştır ama eleştirilerimiz de mahfuzdur.

Bu yazıda eleştirilerimizi dile getirmeyeceğiz. Çünkü yazacağım güzel cümlelerin içine olumsuz eleştiri cümleleri yakışmayacak.

Önceki hafta, 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması vesilesiyle İzmir Kültür Park’taki sergide idim. Daha önce gerçekleştirilen Liseler Arası yarışmanın sergisine maalesef katılamamıştım.

Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi,Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Yazılım alanlarında düzenlenen yarışmaya, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli ve Uşak’tan oluşan İzmir bölgesinde 898 proje başvurusu yapılmış. (Türkiye genelinde 12.085 başvuru yapılmış.)

898 projeden elene elene 100 proje sergilenmeye uygun bulunmuş ve 26-28 Mart günlerinde bu sergi gerçekleşti. 12-15 yaş arası gençlerin, öğretmenleri refakatinde hazırladıkları projelerin çoğu, gerçekten ümit var olmamıza yol açıyordu.

Sergi binasını dolduran cıvıltı, müthiş bir canlılık emaresi olurken, stantlarda yer alan projeler,........

© Enpolitik