We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Anadolu Yayıncılığı, Dergi, Kitap, Gazete, Karakum Yayınları

3 4 0
23.11.2019

Yayın dünyası denildi mi Cağaloğlu akla gelirdi bir zamanlar. Gençliğimiz Cağaloğlu’nun kaldırımlarını arşınlamakla geçti.

Gazete, dergi, yayınevi ve yazarlar arasında geçen onca yılın hatıralarını bir kalemde silip atmak mümkün değil. Güzel günler her zaman yaşanası günlerdir. Güzel hatıralar yaşatır umudumuzu.

Cağaloğlu’na adımımı attığım ilk günden itibaren gördüğüm, yaşadığım gerçeklerle hayalini kurup idealize ettiğim gerçekler arasında ne kadar farklılıkların bulunduğunu yaşayarak görmek büyük bir tecrübeydi.

Zamanla basın-yayın dünyası Cağaloğlu’ndan uzaklaşmaya başladı. Önce gazeteler gitti. Daha sonra bazı köklü yayınevleri Cağaloğlu’nu terk etti. Cağaloğlu’nda hala yayıncılık yapan değerli yayınevleri var. Birkaç yayınevi hariç durumlarının ne kadar nazik olduğu ilk bakışta fark ediliyor. Ancak yayıncılık gönül ve fedakârlık gerektiren bir uğraş. Kısa zamanda çok paralar kazanmak isteyen yayınevi kurmayı bile düşünmez, düşünmemelidir.

Zor şartlarda basın-yayın dünyasında kitap, dergi ve gazete yayımlamaya devam eden birçok arkadaşın her türlü imkânsızlık ve zor şartlara rağmen canhıraş mücadele ile para kazanmanın ötesinde gönül vermişlikleriyle açıklanabilir.

İstanbul basın-yayın camiasının kendi içinde yaşadığı zihinsel bir açmazı da belirtmem gerekiyor. İstanbul yüzyıllardır basın-yayının hatta kültürün başkenti olmuştur. Bunun ila nihaiye devam ettiğini, edeceğine olan inanç İstanbul’da çok........

© Enpolitik