We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gündemlerde Kaybolmak

2 2 0
14.10.2019

Artık bizler de hiç ölmeyecek gibi yaşıyor, ne yazık ki hiç yaşamamış gibi de ölüyoruz.
Niye acaba?
Gündemlerin öznesi değil de nesnesi olduğumuz için olabilir mi? Yani başkalarının başka gayelerle icat ettiği gündemleri yaşamaktan kaynaklanan bir durum olabilir mi bu?
Niye olmasın? Başkalarının ürettiği ve dayattığı gündemler beni ne kadar ilgilendirir ve ne kadar mutlu edebilirse ben o gündemler içinde o kadar kendim olabilirim. Kendisi olamayan ve kendi gerçeğini yaşayamayan insan ancak yaşamamış gibi olur ve yaşamamış gibi de ölür. Her insan görünmek ister, kaybolmak değil. Görünmek, var olduğunun bilincinde olmaktır, reklam değil. Varlığını, Vâreden’e armağan ederek varlığın zirvesine ulaşmaktır. Oysa kaybolmak tüm iddialarını yitirmektir. Varlığının bilincinde olanın Vâreden’e imanı olur. İmanı olanın iddiası olur. İddiası olanın davası olur. Davası olanın daveti olur. Daveti olanın kendi gündemi olur. Gündemi olanın da gayreti olur. Yani birey değil şahsiyet olur. Şahsiyet de özgün/orijinal olur.
Yaşadığımız coğrafya bu anlamda dezavantajlı bir konumda. Ama bu belki de kısa vadede böyle. Çünkü uzun vadede bu toplumsal kaos bir sıçramaya neden olacaktır. İlk önce Kuzey Avrupa ülkelerini bir düşünelim. Mesela, yeni bir haber paylaşıldı sosyal medyada Danimarka’ya dair. Danimarka Başbakanı Meclis konuşmasında kahkahalara boğuldu. Sebebi de konuşulan gündem maddesi. Sirklerde çalıştırılan dört filin emeklilik düzenlemesi yapılıyormuş. Ülkede vahşi hayvanların sirklerde çalıştırılması tamamen yasaklanacakmış. Güney veya Kuzey Amerika’da da durum çok farklı değil. Uzak Doğu Asya’da da şayet deprem filan olmazsa gündem aşağı yukarı böyle!
Bir de yaşadığımız coğrafyayı düşünelim. İngilizlerin “Orta Doğu” dedikleri bölgede yüz elli yıldır savaş eksik olmaz. Savaş hayatın tüm olumlu anlamlarını silip süpüren ve alıp götüren bir insânî felakettir. İnsan kaynaklı bir felakettir ama zararını ne yazık ki........

© Enpolitik