We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İletişim ve İntihar -2-

2 3 0
10.03.2020

Bir hastanede, hastalardan biri ütü odasında intihar eder. Birkaç gün sonra, aynı mekânda bir hasta daha hayatına kendi elleriyle son verir. İlerleyen günlerde hastanenin ütü odalarında birkaç intihar daha olur.

Hastalar, en yakındaki kişilerle (anne, baba, eş, kardeş, arkadaş, vs) iletişime geçmek yerine intihar etmeyi tercih etmektedirler.

Günler ilerlerken intihar eden hasta sayısı da artmaktadır. Hastane idaresi ilk günlerde bazı tedbirler alır, lakin alınan tedbirler derde deva olmaz. Başhekim, bir çare olarak ütü odalarının kapatılması talimatını verir. Ütü odaları kapatılır; intiharlar durur.

***

Bu olay, Fransız sosyolog Emile DURKHEIM’in “İntihar” isimli kitabında anlatılır.

İntihar, psikolojik veya psikiyatrik bir vak’a mıdır?

Durkheim, yaptığı çalışmalarla intihar olaylarını anlamaya çalışır. Uzun süreli gerçek olay tahlilleri yaparak 26.000 intihar dosyasını tek tek inceler. İnceleme sonuçlarını, “İntihar” ismiyle bir kitap olarak yayınlar.

O’na göre intiharların pek azı psikolojik veya psikiyatrik birer vâk’adır: İnsanı intihara sürükleyen başka sebepler olmalıdır.

***

Psikolojik veya psikiyatrik bunalımlar sebebiyle intihar edenlerin oranı oldukça düşüktür. Durkheim intiharlarda, tek tek kişiler üzerindeki “toplum baskısı”na dikkat çekmektedir.

Toplum halinde yaşayan insan, muhtelif konularda toplumdaki ilişkiler ağının baskısına maruz kalır. Bu yüzden intiharların sebeplerini, toplumdaki iletişim mesajlarını taşıyan ilişkiler ağında aramak gerekir.

Toplumda her daim canlılığını sürdüren........

© Enpolitik