We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Albert’in Elleri

2 9 0
07.07.2020

Albrecht Dürer, 1471-1528 yılları arasında yaşamış, Alman ressam ve matematikçidir.

13 yaşındayken kendi portresini, 14 yaşındayken meşhur "Madonna ve Müzik Melekleri" tablosunu yaptı. Küçük yaşta yapmış olduğu portre ve tablo, O’nun resim sanatındaki yeteneğini göstermekteydi.

Babası, küçük Albrecht’i bir ressamın yanına çırak verdi. O da büyük bir zevk ve heyecanla çalıştı.

Albrecht, sadece doğduğu şehirde yaşamadı; çağının çok ilerisinde bir hayat hayal ediyordu. Almanya’nın çeşitli şehirlerine gitti. İsviçre, Fransa ve İtalya’yı ziyaret etti. Gittiği şehirlerde ressam ve heykel yontucular başta olmak üzere, pek çok sanatçıyla tanışarak fikir alışverişinde bulundu.

Dinî muhtevalı çalışmalara farklı bir alaka hissediyordu; karakalem, suluboya ve yağlıboya resimler, bakır gravürler ve ahşap baskılar yaptı. Meryem ve İsa’nın içinde bulunduğu tablolarda kutsal gün ve olayların tasvirini canlandırdı.

İsa’ya benzemek için saçlarını uzatıyor, daha önce resmedilen İsa portreleri gibi poz veriyordu.

* * *

* * *

Tablolarında, isminin baş harfleri olan “A” ve “D” harflerini “logo” olarak kullandı. Avrupa’da ilk “ticarî marka” kullanan kişi unvanını aldı.

Adı ve sanı, ülkeden ülkeye yayıldı, Roma İmparatorluk sarayına kadar ulaştı. 1512’de, Roma İmparatoru I.Maximillian yeteneğini........

© Enpolitik


Get it on Google Play