We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yunus Çinçin yazdı: Firdevs’in Sıfır Noktası

4 2 6
27.02.2021

Neval El Seddavi, Mısırlı feminist bir yazar. “Sıfır Noktasındaki Kadın”, İdam Mahkûmu Firdevs’in biyografik romanı. Yazar, romanının ön sözünde eserini yaşanmış bir olaydan yola çıkarak yazdığını belirtiyor. Eserinde gerçekleri roman kurgusu içerisinde anlatan yazar; Firdevs özelinde, erkek egemen topluma, erkeklerin, feodalizmin, kapitalizmin yarattığı insanlık dışı ortama ayna tutuyor.

Neval El Seddavi, kadın mahkumların yaşadıkları psikolojik sorunlar üzerine yaptığı bir araştırma için Kanatır Cezaevi’ne gittiğinde, hapishane doktoru, işlediği cinayet nedeniyle idam edilecek Firdevs adlı mahkûmdan söz eder yazara. Yazar, Firdevs’ le görüşmek ister. Neval El Seddavi, görüşme talebini önce reddedip sonra kabul eden Firdevs’le hücresinde görüşür.

“…Firdevs, umarsızca en karanlık sona doğru çekilmiş bir kadının öyküsüdür. Bütün zavallılığına ve umarsızlığına karşın bu kadın, benim gibi yaşamının son anlarına tanık olan herkese, yaşama, sevme ve kendilerini gerçek özgürlük haklarından mahrum bırakan bütün güçlere karşı direnip bu güçleri yenme isteği vermiştir.” (s.9)

Yazar, cinayetten mahkûm, idamla yargılanan bir “fahişe ” olarak görülen Firdevs’i dinler ve Firdevs’in yaşadıklarını öğrenir. Firdevs’i dinleyen yazarla birlikte, feodal sistemin iki yüzlülüklerine, sistemin Firdevs’e ve tüm kadınlara yaşattığı insanlık dışı hayatlara, kapitalizmin her şeyi alınır satılır hale getirmesine şahit oluruz.

“…Yaşamım boyunca bana gurur verecek, beni krallardan, prenslerden, hükümdarlardan bile üstün kılacak bir şey aradım. Ne zaman elime bir gazete geçip de, o adamlardan biriyle karşılaşsam, yüzlerine tükürüyordum. Mutfak raflarını kaplamak için gereksindiğim bir gazete kâğıdına tükürdüğümün farkındaydım. Gene de tükürüyor, tükürüğü kuruyacağı yerde öylece bırakıyordum. Bir resme tükürdüğümü gören olsa, resimdekini şahsen tanıdığımı sanır. Hayır, tanımıyordum. Ben yalnızca kadının........

© Edebiyat Burada


Get it on Google Play