We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yunus Alıcı yazdı:Mark Twain’in Âdem’le Havva’nın Güncesi Üzerine

4 0 29
23.09.2021

Mark Twain, Âdem’le Havva’nın Güncesi’nde bütün insanların atası olan Âdem’le Havva’yı günlük tekniğini kullanarak konuşturur. Öykü genel olarak mizahi bir tonda ilerler. Bu mizahi ton eşliğinde kadın ve erkek profilinin ilk insandan bu yana değişmediğine dikkat çekilir.

Havva’nın yaratılmasıyla başlayan öykünün Âdem’in günlüğünün yer aldığı sayfalarında daima Havva’nın ‘aralıksız’ konuştuğu ve uzun uzun açıklamalar yapmaya meraklı olduğu bilgisi verilir. Havva’nın çok konuşması günlüklerine de yansır. Âdem’in günlük sayfaları küçük küçük paragraflardan, hatta kimi zaman tek satırlık bir cümleden oluşurken Havva’nın günlük sayfaları paragraflar boyu devam eder. Havva da kendini ifade ederken “ben konuşmaya bayılırım. Bütün gün konuşurum, geceleri uyurken bile konuşmadan edemem” izahatında bulunup (s. 31) Âdem’in az konuşmasından yakınır (s. 33).

Öyküde, neredeyse bütün kadınların ayna karşısında geçirdiği uzun dakikalara ilk kadın Havva üzerinden atıf yapılır. Âdem, günlüğünde Havva için “dün, gene her........

© Edebiyat Burada


Get it on Google Play