We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aylin Yılmazer yazdı: UÇURUMUN KENARINDA BİR ROMAN: TOL

5 4 0
08.04.2022

UÇURUMUN KENARINDA BİR ROMAN: TOL

“Ülke güvercine kesmişti.

Şair’e göz kırptım, o gülerek dilini çıkardı.

Pencereden dışarı baktım.

Tren uçsuz bucaksız bir bozkırda ilerliyordu.

Bir fermuarı çeker gibi…”

20. yüzyılın en büyük filozoflarından biri, Romen deneme yazarı ve ahlakçısı olan Emil Michel Cioran, Gözyaşları ve Azizler (Lacrimi şi Sfinti) adlı kitabında aslında cevabını çok iyi bildiği şu soruyu soruyor:

“İlahi uçurumdan daha derin bir uçuruma düşmenin ne anlama geldiğini kaç kişi biliyor?” “İlahi uçurumdan daha derin olan uçurum”, Şems-i Tebrizî ve Mevlâna’yı üç ay bir odaya kapatan bağ mı? Yoksa ölüm, yalnızlık, şüphe ve umutsuzluğun insanı içine çektiği uçurum mu? Bu sorunun cevabı her ne olursa olsun, değişmeyecek bir şey var. O da insan ruhunun katmanlarına bir yolculuk yapılmadan bunun anlaşılmasının mümkün olamayacağı gerçeği. İnsanların çoğunun basit, sade, sorgusuz, sualsiz yaşamlarında bu uçurumları yok saymaları da mümkün, uçurumların her birinden aşağı bakarak acı ve tabii mutlulukla yüzleşmeleri de. Murat Uyurkulak’ın Tol adlı romanını okurken Cioran’ın “İlahi uçurumdan daha derin bir uçuruma düşmenin ne anlama geldiğini kaç kişi biliyor?” sorusuna “Murat Uyurkulak biliyor.” diye cevap verdim. Roman ilk sayfasından son sayfasına bu cevabımın sağlamasıydı aslında.

Romanda karşılaştığım iki tanıdık isim uzun iki mola vermeme neden oldu. Bir tesadüfler silsilesi… Biri doksan dokuz yılında yaşanan korkunç Gölcük depreminde hayatını kaybeden Ege üniversitesi Gazetecilik Fakültesi öğrencisi Cevdet Tosun, diğer isim ise annesini kanser nedeniyle kaybettikten sonra şiir yazmaya başlayan ve kızı Füsun dört........

© Edebiyat Burada


Get it on Google Play