We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mustafa Kutlu'nun çığlığını duymak

6 0 0
06.02.2019

Sovyetlerin çöküşünden sonra, dünya siyasetine yön vermeye çalışan ABD ve Avrupalı şirketlerin desteklediği bazı düşünce kuruluşlarının en çok kullandıkları kavram küreselleşmeydi.

Küreselcilerin ekonomik modeli serbest piyasa ekonomisi, siyasal sistemi de demokratik yönetimlerdi. Hukuk, demokrasi, insan hakları gibi kavramlar da demokratik sistemi oluşturan temel değerlerdi.

Küreselciler, iletişim teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak, artık devletlerin bir öneminin kalmadığını, dünya toplumları arasındaki ulusal sınırların giderek anlamını yitirdiğini ileri sürüyorlardı. Dolaysıyla ABD ve Avrupa serbest piyasa ekonomisini ve onun siyasal sistemi olan demokratik değerleri dünyanın her yerine pazarlamaya çalışıyordu.

Ancak o günden bugüne gelince bir baktık ki, küreselcilerin söylemleriyle uygulamaları arasında büyük bir tezat teşkil ediyor. Bir tarafta ‘açık toplumlar arasında sınırların bir önemi yok’ diyor ama diğer tarafta yeni sınırlar oluşturmak için Çin’e karşı Tayvan’ı, Nijerya’ya karşı İboları, Türkiye’ye karşı PKK’nın........

© Düşünce Mektebi