We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Esas mesele Doğu Akdeniz enerjisi

3 0 0
10.04.2019

ABD’nin temel dış politikası, kendi dışında başka bir gücün ortaya çıkmasını engelleme siyaseti üzerine kuruludur. ABD’nin diğer tüm ülkelerle kurduğu ilişkilere baktığımızda, iki husus dikkatimizi çeker. Birincisi, o ülkenin kaynaklarından istifade etmek, ikincisi, o ülkeleri belli bir sınırda tutup bir güç olarak ortaya çıkmasını engellemektir.

Somut bir örnek vermek gerekirse, ABD’nin en yakın müttefiki Avrupa değil midir? ABD, yıllarca Avrupa’yı hem pazar olarak kullanıp kalkınmasını sağladı hem de Avrupa üzerinde Ortadoğu ve Afrika kaynaklarını sömürdü. Ama ne zaman Fransa Devlet Başkanı: ‘’Avrupa artık kendi ordusunu kurmalıdır’’ dedi Fransa’yı alt üst eden Sarı Yelekliler hareketiyle karşılaştı. Özellikle takip ediyorum şu an ‘’Avrupa ordusu’’ fikrinden söz eden yok. Avrupa kendi ordusunu kurmak fikrinden vazgeçmemiş olsa da şu aşamada zaman kazanmak için sustuklarını düşünüyorum. Burada vurgulamak istediğim husus; ABD kendi dışında başka bir gücün ortaya çıkmasına müsaade etmemesidir.

ABD’nin temel dış politika algısı anlaşılmadan Türk-ABD ilişkileri de anlaşılamaz. Dolaysıyla ABD’nin PKK uzantılarına verdiği........

© Düşünce Mektebi