We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD neden Türkiye'yle yakınlaşma arayışında?

8 0 0
21.11.2018

Soğuk savaşın sonra ermesiyle birlikte dünyanın güç dengeleri değişti. Değişen bu güç dengeleri arasında bütün ülkeler geleceğe yönelik bir arayış içerisinde olduğunu net bir şekilde görüyoruz.

Dünyanın gelecek arayışları sürdüğü bir dönemde ABD tüm ülkeleri endişelendirecek ticaret savaşları başlattı. İran’a yaptırım kararları, Güney Asya denizinde Çin ile gerginlik çıkartması, Venezuela’nın iç işlerine karışması, Afrika’daki kabile savaşların arkasında ABD istihbaratının olduğu düşüncesi ‘’ABD, istikrarsızlık çıkaran bir ülkedir’’ algısı tüm dünyada gittikçe yaygınlaşıyor.

Dünyada böyle bir algı yaygınlaşırken ABD müttefiki olan Avrupa için de: ‘’Artık sizi sırtımızda taşımayacağız.’’ İfadesinden sonra Fransa ve Almanya’nın başını çektiği AB’nin kendi güvenlik sistemini kurma arayışlarına yöneltti. Almanya Başbakanı Merkel: ‘’Avrupa kendi güvenliğini sağlamalı’’ deyince ABD-Avrupa ilişkileri iyice gerilmeye başladı.

Bu gelişmelerden sonra GPF’de okuduğum bir yazıda: ‘’Trump yönetiminin Feto’yu Türkiye’ye iade etmek için yasal yollar........

© Düşünce Mektebi