We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nükleer mesele

54 23 37
06.08.2022

Türkiye’nin gündemi hep kalabalık; ekonomik kriz, terörle mücadele ve sınır ötesi operasyonlar, çalınan sınav soruları, işsizlik filan derken, sıra nükleer enerji konusunu pek tartışılmadı.

Bunda, AK Parti hükümetinin Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu’yu “yerli ve milli” kelimelerini sık sık kullanarak, kamuoyuna lanse etmesi de; Akkuyu hakkında muhalefet tarafından sorulan tüm soruların ya “ticari sır” ya da “güvenlik” gerekçesiyle hep geçiştirilmesi de etkili oldu.

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu hakkında toplumda yapılması gereken tartışma böylece, AK parti hükümetinin “bilinmesini istedikleri” ve “halı altına süpürmeye çalıştıkları” arasında kayboldu gitti.

Peki neler “bilinmesi istenenler” ve “hiç bahsedilmeyenler”;

Oysa Mısır’da bile nükleer santral söz konusu olduğunda Kahire hükümeti vatandaşlarına çok daha açık davranıyor. Mesela, Mısır’ın da tıpkı Türkiye gibi ilk nükleer santralı, Rus devlet şirketi Rosatom tarafından inşa ediliyor. Mısır’da El Dabaa’da kurulacak nükleer santralin maliyetinin 28 milyar dolar........

© Dünya


Get it on Google Play