We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pandemide doğal gıdaya talep dört kat arttı

6 3 1
20.09.2021

Üç mühendisin Balıkesir’de temellerini attığı Eski Tadında, 16 ilden 80 tedarikçiye gelir kapısı yaratıyor. Online organik gıda platformunun kurucularından Okan Arı, “Ürünleri köylerden alıp laboratuvar analizine gönderiyoruz. Pandemide talep dört kat arttı. Online organik gıda pazarının büyüklüğü 500 milyona çıktı” diyor.

Eski Tadında, kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak bir girişim yaratan üç mühendisin hikayesi aslında. Hikayenin kahramanlarından olan Okan Arı, e-ticarette deneyimli bir isim. Daha önce emlakjet.com’u kuran ve satışını yapan Arı, şimdi Eski Tadında ile online organik gıda platformunda iddialı yol alıyor. Arı’nın emlaktan gıda alanına girmesinin ardında ise küçük kızının doğumu var. “Kızım doğduğunda onu kalıntısız, doğal gıda ile beslemeyi kafaya koyduk. Ancak pestisitlerin olduğu bir ortamda bu zordu. Böylece doğal üretimin peşine düştük” diyen Arı, endüstri mühendisi kız kardeşi Oya Arı ve harita mühendisi arkadaşı Ozan Eke ile 2016’da şirketi kurduklarını anlatıyor.

Okan Arı’nın ilham aldığı kişi kayınpederi olmuş. Avukatlıktan emekli olduktan sonra Balıkesir’deki arazisinde tohumlarla ilgilenmeye başlayan........

© Dünya


Get it on Google Play