We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çin malı, “Made in Turkey” etiketiyle Avrupa’ya giriyor

4 2 1
22.09.2021

Pandeminin ilk aylarında yaşanan tedarik sıkıntısı, tüm dünyada “En karlı mal en yakındaki maldır” algısını güçlendirdi. Koronavirüsün kaynağı olarak görülen Çin, o dönemde global ticarette kaybettiği payı tekrar kazanmaya başlasa da büyük pazarlar tedarik ekosisteminin sınırlarını daraltma eğiliminde. Bunun bir nedeni ürüne hızlı ulaşmaksa, diğeri de navlun maliyetleri. DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu’ya göre bu iki neden, Çin’in Avrupa’ya mal satmasının önündeki önemli engellerden biri olarak görülüyor. “Avrupa, Çin’den tedariki pahalı buluyor. Türkiye’den alıma sıcak bakıyor. Bu bizim için büyük fırsat” diyen Pamukçu, Çinli firmaların aldığı tedbirlere dikkat çekti.

Pamukçu’nun verdiği bilgilere göre küresel ticarette pandemi döneminde Batı’da kayıp yaşayan Çin, açığı “Türkiye formülü” ile kapatmaya çalışıyor. Son dönemde Çin’in özellikle Avrupa’ya ihracatta Türkiye’yi üs olarak kullanmaya başladığını söyleyen Fuat Pamukçu, “Çin, Avrupa pazarını hedefleyerek Türkiye’ye yüklü miktarda mal sevk etmeye başladı” dedi.

Çinlilerin daha çok yarı mamul ya da bitmeye yakın ürünlerini Türkiye’ye getirip yığdıklarını ifade eden Pamukçu, şunları söyledi: “Bu ürünler Türkiye’de tamamlanıyor, sonra da üstüne ‘Made inTurkey’ etiketi basılıp ihraç ediliyor. Bu durum son dönemde birçok ürün grubunda yoğun olarak yaşanıyor.........

© Dünya


Get it on Google Play