We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şirketlerin, kurumların ‘emisyon kotası’ olacak aşanlar fatura ödeyecek

12 5 5
10.11.2021

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İskoçya’nın Glasgow kentinde gerçekleşen “Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çevre Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı”nda (COP26) Tacikistan Çevre Koruma Bakanı Bahodur Sheralizoda ile görüşürken şu mesajı verdi:

- Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2053 vizyonlu “sıfır atık, karbon nötr” hedefimizi açıkladı. Biz de bu hedef doğrultusunda “yeşil dönüşüm” yolunda strateji hazırlıklarına başladık. Bu konuda ülkelerimiz arasında işbirliğini önemsiyoruz.

Tacikistan Çevre Koruma Bakanı Bahodur Sheralizoda da, Bakan Yardımcısı Prof. Mehmet Emin Birpınar ve Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın’ın hazır bulunduğu görüşmede “Uluslararası Buzul Yılı” konusunda destek istedi:

- Cumhurbaşkanımız İmamali Rahman tarafından başlatılan 2025 yılının “Uluslararası Buzul Yılı”, belirlenen günün de “Uluslararası Buzul Günü” ilan edilmesi konusundaki çabalarımıza desteğinizi bekliyoruz.

Bakan Kurum, BM Habitat İcra Direktörü Mai Munah Sharif ile görüşmede, Türkiye’nin “BM Habitat Ofisi” kurulmasına ilişkin talebini gündeme getirdi.

Sharif de Türkiye’yi 24-30 Haziran 2022’de Katoviçe’de (Polonya) gerçekleşecek “Dünya Kent Forumu”na davet etti:

- Forumda Türkiye’nin de bir sergi alanı olmasını arzu ediyoruz.

Daha sonra Murat Kurum ile uçakta başlayan sohbetimizi sürdürdük. Kurum, önümüzdeki yıl “Emisyon Ticaret Sistemi’ni devreye almak üzere çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti:

- Her şirketin, kurumun “emisyon kotası” olacak. Kotayı aşan, faturasını ödeyecek. Kotanın altında kalan, “emisyon sertifikası” satacak.

Sistemin ne zaman devreye gireceğini merak ettim, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan yanıtladı:

- Mevzuatla ilgili çalışmalarımız sürüyor.........

© Dünya


Get it on Google Play