We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Silah ihracatı 100  milyon dolara ulaştı, kilo başına geliri 200 dolara çıktı

15 3 1
23.11.2021

YIL 1880 Harput… Amerikan Koleji’nde öğrenim gören Abdullatif Bey, okulun yönlendirmesiyle ABD’ye eğitime gitmiş, çakmaklı silahlar üzerine eğitim görüp, Harput’a dönmüştü.

Abdullatif Bey, 1880 yılında Harput’ta çakmaklı silah üretimine başladı. 1923 yılında işin başına oğlu Mustafa Aliş geçti. Harput ve çevresinde “Çakmakçı Mustafa” olarak tanındı.

1960’ta ailenin 3’üncü kuşak temsilcisi Sarsılmaz Aliş işlerin başına geçince, üretimi İstanbul’a taşıdı. Sarsılmaz Aliş, kendi adını marka yapıp ilk zamanlar av tüfekleri ve spor silahlarına yoğunlaştı.

1990’lı yıllarda tabanca üretimi için kollar sıvandı. O döneme kadar tabanca ve profesyonel silah üretimi kamu iktisadi teşebbüsü olan Makine ve Kimya Endüstrisi’nin (MKE) tekelindeydi. Sarsılmaz’ın tabanca üretimi izni alması kolay olmadı.

İngiliz Kraliyet Ailesine de tüfek üreten İtalyan Vincenzo Bernardelli şirketi ve markası 1993 yılında satın alınıp, Sarsılmaz’ın bünyesine katıldı.

Sarsılmaz Aliş’in vefatı sonrası şirketin başına oğlu, ailenin 4’üncü kuşak temsilcisi Latif Aral Aliş geçti. Şirket, Aral Aliş’in liderliğinde üretim merkezini Düzce’ye taşıdı. Sarsılmaz’ın Düzce Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikası 50 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 65 bin metrekare büyüklüğe ulaştı.

Geçen hafta bir grup meslektaşımla birlikte Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş.’nin Düzce’deki fabrikasına gittim. Şirketin öyküsünü, bugün ulaştığı üretim gücünü Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Genel Müdür Yardımcıları Nuri Kızıltan ve Murat Akalın’dan dinledim.

Nuri Kızıltan, sunumu sırasında bir karşılaştırma yaptı:

- İthal tabancanın fiyatı 550 dolar dolayındayken bizim üretimle 200 dolara indi.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin önceki başkanı olan Aral Aliş araya girdi:

- Ülkemizin silah ithalatı oranı yüzde 90’lar düzeyindeydi. Bugün ithal silah oranı yüzde 20’lere inmiş bulunuyor. Aslında hafif silahlarda sıfıra indiğini söylemek de mümkün. Mermi ithalatı da sıfıra inmiş........

© Dünya


Get it on Google Play