We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Portekiz Mimarlar Odası’na kayıtlı ilk Türk oldu, 15 proje bitirdi

19 3 1
22.11.2021

BORNOVA Anadolu Lisesi mezunu Bengisu Ayşen Özpirinççi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde mimarlık eğitimini tamamladı. Öğrencilik döneminde değişim programı çerçevesinde Mississippi State University ve New York Strata Architects’te eğitim gördü.

Mezuniyetten hemen sonra İstanbul’da DAP Holding’te çalışmaya başladı. DAP Yapı’nın İzmir’deki projesinde görev aldı. DAP Yapı’da çalışma dönemi 4 yıl sürdü.

2018 yılında mesleğini Portekiz’de sürdürmeye karar verdi. Babası itiraz etti:

- Avrupa’nın en fakir ülkesinde ne işin var?

Bengisu Özpirinççi, kafasına koyduğu planı uygulamakta kararlıydı. Lizbon Teknik Üniversitesi’ne doktora için başvurdu ve kabul edildi. Bir taraftan doktoraya devam ederken, diğer yandan Lizbon’da mimarlık yapmak üzere kolları sıvadı.

BAO adlı mimarlık ofisini açtı, Portekiz Mimarlar Odası’na kayıt yaptıran ilk Türk olduğunu farketti. Çalışmaya ilgisini daha çok çeken renovasyon projeleriyle başladı. Ancak, işleri geliştikçe sıfırdan projeler de portföyüne girdi.

Geçenlerde İstanbul’a gelen Bengisu Özpirinççi ile buluştuk, Portekiz yolculuğunu konuştuk:

- Türkiye, Fransa, İsrail, Çin, Brezilya, Arjantin ve Portekiz’den firmalara iş yapıyorum. Fransa merkezli Stone Capital ile yoğun çalışıyorum. Onlara danışmanlık hizmeti de veriyorum.

DAP Yapı’nın Lizbon’daki “Garden Hills” projesiyle de ilgilendiğini belirtince şu başlıkları anımsadım:

- DAP Yapı’nın Lizbon’daki projesinden ev alana AB vatandaşlığı hakkı…

Bunun üzerine Portekiz’in çok kolay vatandaşlık verdiğini belirtti:

- Lizbon, dünyada “barışçıl şehirler” listesinde 4’üncü sırada bulunuyor. Türkiye’den de, başka ülkelerden de Portekiz vatandaşlığına ilginin yoğun olduğunu görüyorum.

Fransız Stone Capital ile düzenli çalışmaya başlamasının öyküsünü de aktardı:

- İlk görüştüğümüzde hazırlanmış bir projelerini inceledim. Bazı küçük ama stratejik dokunuşlar yaptım. Stone Capital yönetimi, “Projeye dokunuşların bize 300 bin Euro kazandırdı” dedi. Böylece düzenli çalışmaya başladık.

Stone Capital’in kraliçenin evi “Villa Maria Pia”yı renove ettiğini........

© Dünya


Get it on Google Play