We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Meslek liseleri 5 eksenli CNC tezgahı da üretiyor ciro 1 milyar lirayı buluyor

22 3 7
27.10.2021

MİLLİ Eğitim Bakanı Prof. Mahmut Özer, Prof. Ziya Selçuk’un bakanlığı döneminde meslek liselerinden sorumlu Bakan Yardımcılığı görevine başladığında, üretimden elde edilen ciroyu merak etti:

- Hazine ve Maliye Bakanlığı kayıtlarından baktık, ben Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevine başladığımda meslek liselerinin döner sermayelerinin büyüklüğü 217 milyon liraydı. Yani, Türkiye’deki tüm meslek liselerinin üretim cirosu bu kadardı.

Meslek liselerindeki üretimle hangi illerin öne çıktığına baktı:

- İstanbul, Sakarya, Afyonkarahisar, Denizli, Gaziantep ilk sıralarda değildi. Meslek liseleri ciro sıralamasında Batman birinci idi. Çünkü, Batman’daki meslek lisesi öğrencileri eve maddi katkı için üretime olabildiğince yükleniyordu.

Meslek liselerinde üretimin genelde ahşap işleriyle sınırlı olduğunu gördü:

- Öncelikle başta metal olmak üzere meslek liselerinde üretimi çeşitlendirdik. Bununla birlikte meslek liselerinin üretiminde bir yılda yüzde 40 artış yaşandı.

Bazı meslek lisesi yönetimleri ve öğretmenlerinden yakınma sesleri duydu:

- Meslek liselerinin gelirlerinin yüzde 15’i Hazine’ye gidiyor. Gelirlerin öğrencilere ve öğretmenlere daha fazla dağıtılmasının önünü açmak için Hazine’ye giden payın yüzde 1’e indirilmesinde yarar var.

Mahmut Özer, bu yakınmaları duyunca harekete geçti, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı ikna etti:

- Meslek liselerinin gelirlerinden Hazine’ye giden pay yüzde 1’e düşürüldü.

Mahmut Özer, Abdurrahman Yıldırım ve Şeref Oğuz’la birlikte İstanbul Taksim’deki Sofitel’de gerçekleşen sohbetimizde meslek liselerinin yıllık üretim cirosuna işaret etti:

- Yıllık üretim gelirleri 2020 yılında 503 milyon liraya ulaştı.

Meslek liselerinin COVID-19 krizi sürecinde atağa geçtiğini vurguladı:

-........

© Dünya


Get it on Google Play