We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kültür sanata ‘girişim’ şeklinde yaklaşalım sanatçı para kazansın

11 0 0
30.11.2021

KÜLTÜR ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, İstanbul’da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde “Gelecek Gençlerin” sergisini gezerken 24 Kasım-24 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuruların kabul edileceği programı anlatmaya başladı:

- “Gelecek Gençlerin/Kültür Endüstrileri Destek Programı” ile ülkemizdeki 16-29 yaş arası gençlerin eser üretme becerilerini teşvik edecek kurum ve kuruluşlara destek verilecek.

Program için 15 milyon liralık bütçe ayrıldığını belirtip, iki öncelik alanının altını çizdi:

Türkiye’de “sanat yönetimi” tarafında eksiklik olduğunu vurguladı:

- Dünyada bu alanda iyi eğitim modellerini inceledik. Üniversitelere, “Kültür ve sanat yöneticiliğine ihtiyaç var. Bu alanda bölümler açın” çağrısı yaptık. Bazı özel üniversitelerde bu bölümler var. Devlet üniversitelerine bu alanda lisans üstü bölüm açmalarını önerdik.

İstanbul Üniversitesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin böyle bir bölüm açma hazırlığı yaptığını kaydetti:

- Sanatçılar farklı yetenekleri olan insanlar. Ancak, proje yönetmek, fon bulmak onların işi değil.

Sanatçıların parasal konulara yaklaşımına işaret etti:

- Sanatçıların çoğu paradan, kâr etmekten söz etmek istemez. Oysa sanatlarını icra etmeleri için paraya ihtiyaçları var. Yani, sanatçının para kazanması lazım.

Bu nedenle “kültür ve sanat girişimciliği”nin gerekli olduğuna vurgu yapıp, üniversitelerin bünyesindeki teknoparkları örnek gösterdi:

- Eskiden öğretim üyelerinin şirket kurması hem mevzuata uymazdı, hem de ayıp sayılırdı. Bu anlayış aşıldı, iyi de oldu. Artık öğretim üyeleri üniversitelerin bünyesindeki teknoparklarda şirket kurup araştırma-geliştirmelerini, inovatif çalışmalarını ticarileştirebiliyor.

Benzeri anlayışın “kültür ve sanat girişimciliği” için de yerleşmesi gerektiğini........

© Dünya


Get it on Google Play