We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kanadalı Quebecor ile kol kola girdi, 3 yılda milyar dolarlık olacak

14 2 2
06.10.2021

TÜRKİYE’nin önde gelen kurumsal yazılım şirketi Etiya, 2018 yılında yurt dışında önemli bir iş aldı. Şirketin Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan, yurt dışından aldıkları işle ilgili imza aşamasında kendilerinden istenen teminat mektubu için bankaların kapısını çaldı.

O günlerde muhatap olduğu bankalardan bazılarının temsilcileri şu soruları sordu:

Aslan Doğan, bu soruları duyunca bankacılık sektörünün bazı temsilcilerinin yazılım işini hiç bilmediğini düşündü, şu öneriyi ortaya koydu:

- Bizi anlayacak türden bankalar olmalı. Belki “Teknobank” adıyla, teknoloji şirketlerinin dilinden anlayıp finansman sağlayacak bir banka kurulmasında yarar olabilir.

O günlerde şirketin büyüme temposuna baktı:

- Yılda ortalama yüzde 30 dolayında büyüyoruz. Büyüme tempomuz çok iyi sayılır. Ancak, yine de basamakları tek tek çıkıyor gibiyiz. Bizi büyüme yolculuğunda asansör hızıyla yukarı taşıyacak bir adım atmakta yarar var.

COVID-19 krizi ortamında 40 milyon dolarlık ciro, bunun yarısı düzeyinde ihracat temposunu yakalamışken yol haritasını çizdi:

- Büyüme tempomuzu daha da hızlandırmak, global yolculuk alanımızı daha da genişletmek üzere “growth equity” (büyüme sermayesi) olacak bir stratejik yatırımcıyı yanımıza almalıyız.

Etiya’nın bu arayışı, iş yaptıkları, kurumsal yazılım hizmeti sundukları Kanadalı Quebecor Media Inc. (QMI) yönetimine ulaştı. 2020 yılı Kasım ayında ortaklık görüşmeleri için masaya oturuldu.

Quebecor Media Inc. Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Karl Péladeau, pandeminin en sıkıntılı döneminde, geçen yıl aralık ayında İstanbul’a geldi. Aslan Doğan’a şu mesajı verdi:

- 2021 yılı Mart ayında ortaklık görüşmelerini olumlu yönde tamamlarız.

Hukukçuların titiz çalışmaları........

© Dünya


Get it on Google Play