We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dipteki fiyat ‘rekabet ihlali’ olmaz, yargının ‘adil’ bakışı bize hak verir

16 2 1
08.11.2021

MİGROS Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort, Rekabet Kurulu’nun BİM, A101, Migros, Şok, Carrefoursa ve Savola’ya toplam 2.6 milyar lira “rekabet ihlali” cezası kesmesiyle ilgili süreci anlatırken ekrana önce 2021 Ekim sonu itibariyle gerçekleşen enflasyon verilerini yansıttı:

Bu verilerden şu sonucu çıkardı:

- ÜFE-TÜFE arasındaki 26.42 puanlık fark, perakende sektörünün fiyatları aşağıda tutma çabasını gösteriyor. Üreticilerle biz perakendeciler arasında fiyatları aşağı çekmek amaçlı ciddi pazarlıklar yaşanıyor. Perakende sektörü artan fiyatlara karşı kalkan görevi görüyor.

Sonra Migros’a 517.6 milyon lira, Savola’ya 22.2 milyon lira ceza kesilmesi konusuna girdi:

- Rekabet Kurumu’nun Migros ve Savola’ya kestiği “rekabet ihlali” cezasında ayçiçek yağı esas alındı. Ham ayçiçek yağının tonu Ekim 2019’da 700 dolar iken 2021 yılında 1405 dolara çıktı. Buna kur artışı da eklenince ayçiçek yağı maliyeti yaklaşık 3’e katlandı.

Migros’ta Savola ürünü ayçiçek yağı satışlarının toplam cironun binde 3’ü kadar olduğunu belirtti:

- Ayrıca Migros’un Türkiye ayçiçek yağı pazarındaki payı da yüzde 3.8 civarında. Yani, ekonomik büyüklüğü sınırlı olan ve zararına satılan ayçiçek yağında“rekabet ihlali” rasyonel değildir.

Perakende sektörünün brüt kârlılığının yüzde 18-25 düzeyinde olduğunu kaydetti:

- Operasyonel masraflar düşülünce cüzi kâr kalır. Savola ve diğer ayçiçek yağları Migros’ta yıllardır zararına satılıyor. Migros’un Savola ürünü ayçiçek yağında ortalama brüt kârı yüzde 8’dir. Operasyonel masraflar düşülünce yüzde 14 zarar söz konusudur.

Ardından ekledi:

- Savola ayçiçek yağında “rekabet ihlali” için teknik olarak ya yüksek kâr ya da zararın minimize edilmesi yönünde eylemde bulunulması gerekir. Oysa 3 yıllık dönemde Migros’ta 5 litrelik Savola........

© Dünya


Get it on Google Play