We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çocuğu Amerika’dan İHA’larla kurtardım

29 2 10
20.10.2021

8-9 yıl önceydi. O dönemde çalıştığım Hürriyet Gazetesi’nin barından içeri girdim, Yalçın Bayer seslendi:

- Gel seni misafirimle tanıştırayım. Çok önemli şeyler anlatıyor.

Masaya geçtim, Yalçın Abi kısaca tanıştırdı:

- Özdemir (Bayraktar) Bey, müthiş işler yapan küçük ölçekli bir sanayici. Fabrikası burada, bizim gazeteye yakın. İkitelli’de. Şirketinin adı Baykar Makine. Birlikte gidip görmeliyiz. Hele senin gibi ekonomiyi, şirketleri yazan birinin mutlaka görmesi gerekir.

Ardından 2009 yılında yazdığı bir yazıyı anımsattı, bunun üzerine Özdemir Bayraktar 3 oğlunun, Haluk Bayraktar, Selçuk Bayraktar ve Ahmet Bayraktar’ın çocukluk günlerine döndü:

- Çocuklarım daha ilkokuldayken kesme şeker kutusundan dört transistörlü radyo ve alıcı-verici elektronik cihazlar yapabiliyordu.

Ardından ekledi:

- Bizim evde sökülmemiş, dağıtılmamış elektronik alet olmazdı.

Sonra kişisel öyküsüne uzandı:

- Ailemiz Sürmeneli. Ben İstanbul Sarıyer Garipçe doğumluyum. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği mezunuyum. İlk ve orta öğretim yıllarımda matematikten hep 8-9 alırdım ama kerrat cetvelini ezbere bilmezdim.

İTÜ Makine Mühendisliği’ni bitirdikten sonra bir süre akademisyenliğe yöneldiğini belirtti:

- İTÜ Makine Fakültesi’nde “hocaların hocası” diye bilinen Prof. İsmail Hakkı Öz’ün asistanlığını yaptım. Hocamızdan çok şey öğrendim.

Daha sonra ilk döneminde Turgut Özal’ın yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttüğü Burtrak’ta kuruluş çalışmalarına katıldığını kaydetti:

- Burtrak’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Oradan İstanbul Piston’a geçtim. Bir süre de orada çalıştım. Ayrıca Uzel’de de görev aldım.

Daha sonra küçük bir atölye ile kolları sıvadığı Baykar Makine’yi kurduğunu vurguladı:

- 1970’li yılların sonu,........

© Dünya


Get it on Google Play