We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Biyolojik-kimyasal saldırıdan koruyabilen askeri kıyafet geliyor

16 2 0
26.11.2021

İLİM Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, bu yıl 19 Aralık’ta gerçekleşecek “İlim Yayma Ödülleri” ile ilgili sohbet toplantısında, 2019’da Vakıf’tan ilk “Mühendislik Ödülü”nü alan Prof. Mehmet Zahmakıran’a döndü:

- Hocam, “İlim Yayma Ödülü”nü aldığınızda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde idiniz. Şimdi Bartın Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığı görevini yürütüyorsunuz. Ödül hayatınızı nasıl etkiledi? O günden sonra neler yaptınız?

Massachusetts Institute of Technology’de (MIT-ABD) araştırmacı olarak görev yaparken babasının, “Ülkemize dön” çağrısıyla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne geçen Prof. Mehmet Zahmakıran, yanıta şöyle girdi:

- Çalışmaya devam ediyoruz. Geçen süreçte “Malzeme Mühendisliği ve Nanoteknolji” alanındaki çalışmalarımla ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesine 241’inci sıradan girdim.

Prof. Zahmakıran’ı dinlerken internete girdim, çalışmalarına baktım:

- Yakıt pillerinde hidrojenin uygun depolama koşullarının oluşturulması, depolanan hidrojenin enerji üretim aşamasına geçişte tekrar elde edilmesinde nano parçacıkların katalizör olarak kullanılmasını sağladı.

Bilal Erdoğan, aynı soruyu kök hücre üretimi, gen ve kanser tedavisi gibi konularda ayrı ayrı çalışma grupları oluşturup bilimsel araştırma faaliyetlerini sürdüren Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Fikrettin Şahin’e de yöneltti. Prof. Şahin, yanıtladı:

- “İlim Yayma”dan “Büyük Ödül”ü alınca üniversitedeki araştırma gruplarına başvuran öğrenci sayısında önemli artış oldu. YÖK’ün koyduğu kota nedeniyle öğrencilerin hepsini araştırma gruplarıma alamadım.

Ödülle birlikte toplumda........

© Dünya


Get it on Google Play