We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Atatürk Kültür Merkezi 2.2 milyar liraya bitti dünyada ilk 10’a girdi

27 3 1
29.10.2021

GEÇEN hafta İstanbul Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) Sembol İnşaat’la birlikte yapan Yeni Yapı Yönetim Kurulu BaşkanıNaci Topsakal’ı aradım:

- AKM’yi açılıştan önce birlikte gezsek…

Geçen cuma günü öğlenden sonra AKM’de buluştuk. Yeni Yapı İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Samet Dibek ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Çınar Çavuş da bize eşlik etti.

Naci Topsakal ve Çınar Çavuş, 2012’deki “renovasyon ihalesi”ni anımsadı. Topsakal, o zamanki ihale ortağı Taca İnşaat’la birlikte işe güçlendirmeden başlamayı planladıklarını belirtti:

- Ancak, AKM’nin temelinin altında su geçtiğini gördük. Ayrıca kolonların geçmişte iki kez güçlendirildiğini anladık. Kolonların malzeme yapısını incelerken gördük ki, bazılarının içi neredeyse boş. İçindeki demirlerde paslanma var.

Taca İnşaat’la birlikte vardıkları kararı aktardı:

- AKM’yi renove etmek doğru olmaz. En iyisi yıkıp yeniden yapmak.

Topsakal bunları anlatırken Taca İnşaat Yönetim Kurulu BaşkanıTayyar Akkurt’la Nisan 2016’da yaptığımız sohbet aklıma geldi. Akkurt, AKM’nin kolonlarının yeni bir renovasyona uygun olmayacağı yolundaki saptamalarını dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a aktardıklarını bildirmişti:

- Ertuğrul Bey kolonları bizzat gördü. Kendisine bazı kolonların bitik olduğunu göstererek anlattık. Kolonlar başlangıçta 40x40 yapılmış, ilk güçlendirmede 70x70, ikinci güçlendirmede 90x90’a çıkmış. Yeni bir güçlendirme için alan bile kalmamıştı.

Akkurt, bunun üzerine renovasyon çalışmasının beklemeye alındığını kaydetmişti. Topsakal, Çınar Çavuş’a döndü:

- O günlerde binanın içinde gezmeye, altlarda dolaşmaya korkuyorduk. Deprem olsa üstümüze yıkılır endişesi yaşıyorduk.

Ardından ekledi:

- Yıkılıp yeniden yapılması çok daha iyi oldu.........

© Dünya


Get it on Google Play