We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Actera, ISS Türkiye’ye ortak oldu, ISS, Rönesans İşletme’yi bünyeye kattı

11 2 1
29.09.2021

DANİMARKA merkezli tesis yönetimi grubu ISS Türkiye’nin ortağı ve CEO’su Cavit Habib, Haziran 2020’deki görüşmemizde sektöre giriş öyküsünü şöyle özetledi:

- 1992’de 15 bin dolar sermaye ile Proser’i kurmuştum. 2005’te ISS, şirketimizin yüzde 70 hissesini aldığında 6 bin kişilik istihdam ve 72 milyon lira ciromuz vardı.

Sonra şu mesajı verdi:

- Zamanla ISS’nin hisse oranı yüzde 90’a çıktı. 2019’da çatımız altındaki 4 şirkette çalışan 42 bin kişiyle 3 milyar liralık ciroya ulaştık. ISS, 50 ülkede faaliyet gösteriyor. Başka ülkede Türkiye’deki gibi bir büyüme yok.

Dün ISS Türkiye ile ilgili iki önemli gelişmeyi öğrendim:

Bu satın alma-hisse satma işlemlerini öğrenince Cavit Habib’le konuştum. ISS Türkiye’nin ulaştığı büyüklüğe işaret etti:

- ISS, 2005’ten beri Türkiye’de bulunuyor ve yaklaşık 1000 büyük müşteriye entegre tesis yönetimi hizmetleri sunuyor. Bu hizmetleri 45 binden fazla çalışanımızla veriyoruz.

Kamu-özel ortaklığı (PPP) modelinin Türkiye’de nispeten yeni olduğunu belirtti:

- ISS, 120 yıllık bilgi birikimine ve dünyanın çeşitli noktalarındaki PPP’ler ile ilgili kapsamlı küresel deneyime sahip. 4 şehir hastanesine yüksek standartlarda hizmet sunmayı dört gözle bekliyoruz.

Söz konusu hastanelerden ikisinde alt yüklenici olarak yer aldıklarını kaydetti:

- Yani, zaten Rönesans İşletme ile başarılı yürüyen bir işbirliğimiz vardı. Hastanelerdeki tesis yönetimi işimiz temizlik, güvenlik, yemek, bahçe bakım ve ilaçlama, hasta taşıma ve yönlendirme, çamaşırhane gibi hizmetleri........

© Dünya


Get it on Google Play