We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD’li senatöre cevap: Benim ülkemde dostlarım evimize ön kapıdan girer

14 4 1
01.11.2021

ATATÜRK’ün hukuk danışmanı Mehmet Münir Ertegün, 1940’lı yıllarda Türkiye’nin Washington Büyükelçisi iken küçük oğlu Ahmet Ertegün, şehrin siyahi kültürü ve müziği ile iç içeydi.

Ahmet Ertegün, abisi Nesuhi Ertegün’le birlikte Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde o yıllarda haftalık caz konserleri düzenliyordu. Ertegün kardeşlerin organizasyonları, Washington’un ilk karma, yani siyahiler ile beyazların bir arada olduğu etkinlikler arasına girmişti.

Bir gün ABD’nin Güney eyaletlerinden birinin senatörü, Büyükelçi Mehmet Münir Ertegün’e öfk e dolu mektup gönderdi:

- Siyahi bireyleri Türkiye Büyükelçiliği’ne ön kapıdan almanızdan dolayı şikayetçiyim. Bu durumun “Jim Crow Yasası”na aykırı olduğunu da hatırlatmak isterim.

Büyükelçi Ertegün’ün cevabı kısa ve netti:

- Benim ülkemde dostlarımız evimize ön kapıdan girerler. Ancak, isterseniz sizi arka kapıdan içeriye alabiliriz. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in Eş Başkanı olduğu The American Turkish Society’nin (ATS) Mica- Ahmet Ertegün onuruna düzenlediği gala gecesinde diğer Eş Başkan HSBC ABD Genel Müdürü Michael Roberts, Ertegün çiftinin öyküsünü anlattı.

Roberts, konuşmasında Ahmet Ertegün’ün babası Mehmet Münir Ertegün’ün Washington Büyükelçisi olduğu günlere uzanıp, sürdürdü:

- Ahmet Ertegün, 1923’te İstanbul’da, Cumhuriyet’in ilanından birkaç ay önce doğdu. Washington’da yetiştiği sırada ırkçılık apaçık ortadaydı. Ahmet Ertegün’ün hümanizmi, insanları teninin rengine, kökenine göre yargılamaya karşı oluşu o yıllarda pekişti.

Ahmet Ertegün’ün savaş sonrası müziğin kültür ve ekonomide öncü güç olacağını öngördüğünün altını çizdi:

- 1947’de Atlantic Records’un kurucularından biri olarak hedefi, özgün sesleri öne çıkarmaktı. Müzik işbirlikleri de hep bu doğrultuda kültürel açıdan çok yönlü oldu.

Ertegün’ün Türk ve Müslüman olduğunu vurguladı:

- Atlantic Records’un diğer kurucusu Herb Abramson ve prodüktör Jerry Wexler Yahudi idi. Özellikle şirketin ilk yıllarında bünyesine kattığı sanatçıların çoğu siyahiydi. Siyahilerin “rhythm and blues” tarzını Amerika’nın popüler müzik kültürünün merkezine taşıdılar.

Ertegün’ün keşfedilmesine ve gelişmelerine katkıda bulunduğu sanatçıları sıraladı:

● Ray Charles, Aretha Franklin, The Drifters, Wilson Pickett, John Coltrane,........

© Dünya


Get it on Google Play