We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

5 milyar dolarlık yatırım devreye giriyor, İstanbul kültür-sanatta coşar mı?    

17 2 18
01.10.2021

TABANLIOĞLU Mimarlık’ın lideri Murat Tabanlıoğlu, 3-4 yıl önce yurt dışında bir organizasyonda karşılaştığı Contemporary İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’ye Tersane İstanbul projesini anlatmaya koyuldu:

- Haliç’teki Tersane İstanbul’da kültür ve sanat için önemli yapılar planlıyoruz. Orada Contemporary İstanbul’a da iş ve alan çıkar.

Murat Tabanlıoğlu, Ali Güreli’ye Tersane İstanbul’a anlatmanın peşini bırakmadı. 2018 yılında Tersane İstanbul projesini üstlenen Fettah Tamince ile Ali Güreli’yi Tabanlıoğlu Mimarlık ofisinde buluşturdu.

Buluşmada Ali Güreli’nin aklına New York başta olmak üzere dünyanın önemli metropollerindeki “galeriler bölgesi” formülü geldi:

- Tersane İstanbul’da bir galeriler sokağı oluşturulabilir. İstanbul’daki galerilerin böyle bir yere ihtiyacı var.

Murat Tabanlıoğlu, Contemporary İstanbul’un (CI) da Tersane İstanbul’a taşınabileceği önerisini ortaya koydu. Güreli yanıtladı:

- Birinci faz olarak “Galeriler Sokağı”nı düşünelim. Contemporary İstanbul Fuarı’nın İstanbul Kongre Merkezi’nden Tersane İstanbul’a taşınması, projenin ikinci fazı olarak düşünülebilir.

Ali Güreli, 7-10 Ekim 2021’de Tersane İstanbul’da gerçekleşecek Contemporary İstanbul’u anlatmak üzere bir sohbet toplantısı düzenledi. Ana sponsor Akbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, toplantıya New York’tan gönderdiği video mesajıyla katıldı.

Güreli, Tersane İstanbul’un ilk gündeme geliş öyküsünü anlatıp, ekledi:

- Ben, birinci fazın “Galeriler Sokağı” olacağını düşünürken, fuarın burada gerçekleşmesi öncelik kazandı. Fuarımızı Tersane İstanbul’a taşımamızda pandemi de etkili oldu. Burası, İstanbul Kongre Merkezi’ne göre fuarımıza daha rahat bir alan sağlıyor.

Güreli, Temmuz 2019’da yaptığımız görüşmede ortaya koyduğu hesabı anımsadı:

- İstanbul, 2.5........

© Dünya


Get it on Google Play