We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2 bin dolarlık ücrete kızıp yazılım işine girdi ‘depodanmusteriye’yi kurdu

21 2 11
08.10.2021

MURAT Şentürk, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde (bugünkü adı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi) 2 yıllık muhasebe bölümünü bitirdikten sonra vergi dairesine memur olarak girdi.

Vergi dairesinde 5 yıl memurluk yapan Şentürk, Hacettepe Üniversitesi Maliye Bölümü’nden de mezun oldu. Kendi işini kurup açık hava reklamcılığı yapmaya başladı.

Açık hava reklamcılığı yaparken yazılım yapan birlikte çalıştığı şirkete sipariş verdi:

- İşimi kolaylaştıracak bir yazılım için bana iş yapan firmayla görüştüm. Benden düşündüğümün çok üstünde bir bedel, 2 bin dolar istediler. Ben de sipariş vermekten vazgeçtim.

Kendine yetenekli bir yazılımcı bulmak üzere gazeteye ilan verdi:

- Bir arkadaş geldi, görüşürken sipariş ettiğim, ancak almaktan vazgeçtiğim yazılımı anlattım. Benden laptop istedi. Daha çayını bitirmeden, elimizdeki mevcut yazılıma istediğimiz eklemeleri yaptı.

Bunun üzerine Matrix Yazılım’ın temellerini attıklarını bildirdi:

- Arkadaşımız bize 3-4 kişilik bir yazılımcı kadrosu kurdu. Çok geçmeden Google’dan teklif alıp Dublin’e yerleşti.

Murat Şentürk, Matrix Yazılım’ı kiralar daha uygun diye Erciyes Teknopark’ta kurdu, sonra Gebze OSB’ye taşındı:

- Muhasebe bilgimi yazılımcı arkadaşların yetenekleriyle bir araya getirip Matrix Yazılım’da muhasebe çözümleri geliştirdik. Bir gün bir şirkete Matrix Yazılım’ı anlatmaya gittim. Orada İhracat Müdürü olan Bülent Atlı ile tanıştım.

Malatya’da 1950’li yıllarda ilk sigorta acenteliğini başlatan, zamanla İstanbul’da ticarete atılan Kadir Eriş’in torunu olan Bülent Atlı ile Murat Şentürk, geçenlerde gazeteye uğradı, birlikte yeni kurdukları işi anlattı:

Bülent Atlı, bir süre bankacılık yaptığını,........

© Dünya


Get it on Google Play