We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

183 kadın, engelli ve gençler projesine 32 milyon lira verdi

9 1 1
11.10.2021

SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı, Sabancı Vakfı (Hacı Ömer Sabancı Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” öncesi, bu konuya çok önem veren Sabancı Vakfı’nın geçmişine uzandı:

- 1974 yılında Adana’da Sabancı kardeşler tarafından kurulan Sabancı Vakfı’na can suyunu “Bana ait ne varsa alın, Vakfa verin” diyen babaannem Sadıka Sabancı verdi.

Vakfın o dönemde Türkiye’nin dört bir yanına el uzatmaya çalıştığını bir kez daha gördü:

- 30 yıl süreyle kimi ilde yurt, kimisinde okul, kimisinde ise kültür siteleri yapılmış. Türkiye’nin başarılı çocuklarına, maddi durumları başarılarını gölgelemesin diye karşılıksız burs verilmiş.

Sabancı Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevine geldiği günleri anımsadı:

- Arkadaşlarımla birlikte, “Biz bunun üzerine ne ekleyebiliriz” diye düşündük. Dünyadaki iyi filantropi örneklerini inceledik. Çok detaylı strateji çalışması yaptık.

Çalışmalardan, “Stratejik hayırseverliğe yönelmek gerekiyor” sonucu çıktığı üzerinde durdu:

- O tarihe kadar son derece başarıyla sergilediğimiz hayırseverlik tecrübemizin üzerine “stratejik hayırseverlik”i inşa ettik.

Bunun getirdiği yeni odağın altını çizdi:

- “Eğitim” ve “kültür-sanat” çalışmalarının yanısıra toplumun ihtiyaçlarına daha yakından baktığımız “sosyal değişim” başlıklı yeni odağımız oldu. İşbirlikleri ve sivil toplumu destekleyerek sosyal değişim için uzun vadeli bakış açısı ile yola çıktık.

Yeni bakış açısı ve stratejiyle girdikleri ilk proje aklına geldi:

- Birleşmiş Milletler kuruluşları ile “Kadınlar ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Geliştirilmesi Programı” nı hayata geçirdik. Projenin adına kız çocuklarının eklenmesini istedik. Çünkü kadınların yaşadığı sorunların kaynağında çocukluk döneminin gerçekleri yatıyor.

Vakfın 15 yıldır Türkiye’de sivil topluma kesintisiz hibe desteği verdiğini düşündü:

- Kadın, genç ve engellilerin eşit haklara sahip olmalarını ve topluma aktif katılımlarını sağlamak amacıyla emek veren yüzlerce sivil toplum kuruluşunun yanında olduk. 15 yılda 183 projeye 32 milyon lira hibe desteği verdik. 76 ilde yüzbinlerce insana ulaştık.

Hibe verdikleri sivil toplum kuruluşlarını yol arkadaşı, gönül ortağı olarak........

© Dünya


Get it on Google Play