We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

1 milyar dolarlık hedef koydu, ‘fırsatlar’ı anlatıp Kırgızistan’a davet etti

79 3 12
24.11.2021

DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altındaki Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi Başkanı Aydın Mistaçoğlu ile sohbet ederken 2011 yılı Ocak ayındaki Kırgızistan seyahatimi anımsadım.

İş Konseyi’nin o dönemki Başkanı, Coca-Cola İçecek (CCI) Dış İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya ile Bişkek’e gitmiştik. Coca-Cola Bişkek’in fabrikasını dönemin Genel Müdürü Ezel Ağaoğlu rehberliğinde gezmiştik.

Türkiye’nin sözünü ettiğim tarihlerdeki Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal, o günlerde Kırgızistan’ın istikrarsız ortamına işaret edip, şu mesajı vermişti:

- Türkiye’nin Kırgızistan’a ihracatı 130-140 milyon dolar. Ülkede istikrar sağlanırsa, Türk şirketleri için burada çok fırsat çıkabilir.

Mıstaçoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Mıstaçoğlu, önce Kırgızistan’daki kendi yatırımlarına işaret etti:

- Bishkek Park AVM, Prime Suites Residence ve Sheraton Bishkek Otel yatırımlarımız var. Kırgızistan’ın en büyük gayrimenkul yatırımı olan Bishkek Park AVM, günde 20 bin ziyaretçi ağırlıyor.

Sonra Türk Konseyi Devlet Başkanları 8’inci Zirvesi sırasında İstanbul’da bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Zhaparov’un katılımıyla gerçekleşen Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi toplantısına değindi:

- Toplantıda sayın Zhaparov’a Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Daniyer Amangeldiev, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev eşlik etti.

Toplantıda Türkiye’den temsil edilen sektörleri sıraladı:

- İnşaat, turizm, madencilik, tekstil ve ayakkabı üretimi, sağlık ve eğitim hizmetleri, gıda, inşaat malzemeleri üretimi, bankacılık ve finansal hizmetler, altın işleme,........

© Dünya


Get it on Google Play