We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vatandaşın ekonomisi

10 0 16
25.09.2021

Zafer ÖZCİVAN

Ekonomist

İşsizlik, hayat pahalılığı, sığınmacı sorunu, enflasyon gibi faktörler bu günlerde gündemden düşmüyor. Yapılan araştırmalarda vatandaş için en önemli konunun ekonomi olduğu ortadadır.

Bugün ülkemizde açlık sınırı 2970 TL olarak hesaplanmıştır. Asgari ücret ise 2820 TL’dir. Öncelikle olaya bu açıdan bakmakta fayda var. Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaşımızın geçim sıkıntısı ve pahalılıktan yakındığı açıktır. Yıllardır asgari ücretin vergi dışı bırakılması sık sık gündem olurken bu sorun bugün de çözülebilmiş değildir.

Fiyat artışlarının önüne geçilemiyor. Yapılan denetimler ve ileriye dönük fiyat kontrol mekanizmalarından mutlaka sonuç alınmalıdır. Bugün yaşadığım bir olayı paylaşmak isterim. İstanbul’da bir markette kırmızıbiberin etiket fiyatı 9,95 TL olarak gördüm. Fakat 100 metre ileride başka bir markette ise aynı biber (bayat falan da değil, içinde çürük ezik kesinlikle yok.) 3,99 TL etiket taşıyor. Bir başka deyişle $9 fiyat farkı var. Tekrar yazıyorum iki ürün arasında hiçbir fark göremedim. Bu kadar fark hakikaten düşündürücü ve denetimlerin zorunluluğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Zaten denetimlerin amacı da bu tür farklılıklara çözüm bulmak olmalı.

Türkiye’de belirli bir kesim fiyatların yükselmesinden, hayat pahalılığından etkilenmiyor. Çünkü onlar bankada muhtemelen........

© Dünya


Get it on Google Play