We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Duygusal zekâsı yüksek bir çalışanın günlüğü

7 0 0
18.09.2021

Yücel UYGUN

DBA Consulting Eğitim ve Danışmanlık

“Bir şirketin iletişim gücünün yüksekliği, duygusal zekâsı gelişmiş çalışanlarına bağlıdır.”

Duygusal zekâya yatırım yapmak, bir şirketin iletişim gücünü yükseltir, personel motivasyonunu ve büyük resmi olan çalışan sayısını artırır. Duygusal zekâ seviyesi yükselen bir çalışan, görev ve sorumluluklarını icra ederken değerlerini ve büyük resmini göz önünde bulundurarak hareket eder. En basit haliyle duygusal zekâsı yüksek bir personelin davranış modellerinin aşağıdakiler gibi olması muhtemeldir:

Yılmazlık, duygusal zekânın önemli bir belirtisidir. EQ seviyesi yüksek bir çalışan, karşısına bir engel çıktığı anda, -diğerleri stres içinde tasalanırken- mevcut duruma çoktan uyum sağlamış ve yeni harekât planını devreye sokmuştur. Yılmazlık, özellikle satış, müşteri ilişkileri vb. pozisyonlarda oldukça işe yarayan bir özelliktir. Bu sebepten duygusal zekâsı yüksek olan satış temsilcileri her zaman diğer akranlarına göre daha başarılı olurlar.

Keşke tüm işletmelerde empati konusuna daha fazla eğilim gösteren, bu konuda aktiviteler/eğitimler düzenleyen liderler olsa… Şüphesiz ki, empati etkili bir iletişimin olmazsa olmazıdır. Karşı tarafın hislerini, duygularını anlayabilmek ve o yönde bir iletişim stratejisi geliştirmek, insanlar arasında bir ahenk oluşturur. Empati çoğu zaman, öfkenin de kontrolünü sağlayan önemli bir duygudur. Empati seviyesi yüksek çalışanların büyük kısmı, gelecekte lider olmaya da layıktır.

Burada........

© Dünya


Get it on Google Play