We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dış ticaretin ihtiyacı olan “aranan insan” sorunu çözülüyor

5 1 0
06.09.2021

Ekonomi muhabirliğine başladığım günden bugüne sürekli konuşulan konulardan biri de işe uygun insan bulunamaması. Vasıfl ı iş gücü eksikliği ve eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerin yetersizliği. Türkiye’nin eğitim sisteminin üretim ve ihtiyaçlarına uygun olarak planlanmaması sonucu bu sorun yıllardır çözülemiyor.

Bir yanda iş arayan milyonlarca genç, diğer yanda çalıştıracak insan bulamayan iş insanları. İşte eğitimde fizibilite ve planlama bunun için önemlidir. Hangi sektörlerde nasıl bir iş gücüne ihtiyaç duyuluyor? Sonra buna uygun okullar açılıyor mu? Açılan okullarda bu ihtiyaca uygun eğitim veriliyor mu? Bu sorular yanıtsız kaldığı sürece biz bunu ileriki yıllarda da tartışmaya devam ederiz.

Durum böyle olunca özel sektörde şirketler aynı zamanda birer okul gibi çalışıyor. Mezun olan gençleri alıyor ve onlara uygulamalı olarak işi öğretiyor. Bir anlamda şirketler adeta yüksek lisans yapılan kurumlar gibi eğitime katkı sağlıyor. Organize sanayi bölgelerinde açılan meslek okullarının sayısı son yıllarda artıyor. Sanayiciler ihtiyacı olan insanları bu okullarda ve fabrikalarında uygulamalı olarak yetiştiriyor.

Özlem Ersöz - Emel Gündoğdu - Busenur Kılıç -Gürbüz Hocaoğlu - Prof. Dr. Nilgün Çil - Prof. Dr. Murat Erdal (Soldan sağa)

Bu anlayış son dönemde hizmet sektöründe de kendini gösteriyor. Dış ticaret yapan şirketlerin ihtiyacı olan insan gücünün karşılanması için özel sektör üniversite işbirliğinin güzel bir örneğini sizlerle paylaşacağım.

1981 yılından beri sektörün en büyük şirketi olan ÜNSPED Gümrük Müşavirliği, bünyesinde kurduğu gelişim akademisi ile çeşitli üniversiteler ve meslek odalarına düzenli eğitimler veriyor. Bunun için bir eğitim kadrosu oluşturulmuş. Örneğin uzun yıllar devlette görev yapan Remzi Akçin ve Cahit Soysal gibi tecrübeli isimler bilgi........

© Dünya


Get it on Google Play