We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Borsa İstanbul şekerleniyor

1 2 0
05.07.2021

Pancar şekeri tüketiminde dünyanın beşinci ülkesiyiz. Piyasaların halka arzlarla hareketlendiği bugünlerde Kütahya Şeker de halka açılmaya hazırlanıyor. 1954 yılında Adnan Menderes tarafından açılan fabrika, 2004’te özelleştirilerek Kiler ve Torunlar şirketleri tarafından satın alındı.
Kütahya Şeker Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ümit Kiler ile halka açılmayı konuştuk.
Halka arzdan gelecek olan gelirle önümüzdeki dönemde Kütahya Şeker’in büyümesini, faaliyet alanlarını genişletmesini ve daha sonrasında da temettü vermeyi vaat ediyor musunuz?
Ümit Kiler: Satın aldıktan sonra 30-35 milyon Euro sadece teknolojiye ve ekipmana yatırım yaptık. Bu yatırımla beraber Türkiye’nin en teknolojik fabrikalarından biri haline geldik. Kütahya Şeker’in büyüme ve yatırım imkânına baktığımız zaman; biz her sene yatırım yapıyor ve ekipmanlarımızı yeniliyoruz. İnşallah gelecek sene fabrikamızda bir tesis kurarak kotamızı da aşmayarak ham şeker üretim tarafına da geçeceğiz. Şeker fabrikaları yılın belli dönemlerinde faaliyet gösterir. Biz diğer zamanlarda da yeni yatırımlarla büyüyeceğiz.
Borsada insanlar yatırım yaparken büyüme modellerine bakıyor. Şirket son 3 yılı yüzde 32 civarında büyümeyle geçiriyor. Bu Kütahya Şeker’i nereye taşıyor?
Ümit Kiler: 2004 yılında fabrikayı aldığımızda zarar yapan bir fabrikaydı. Biz de kesintisiz 5 yıl boyunca yurtdışından makinalar getirerek fabrikamızın teknolojisini yeniledik. Böylece fabrikanın verimliliğini üst noktalara taşıdık. İkinci olarak Kütahya bölgesi Türkiye’de şeker üretiminde ve pancar ekiminde en avantajlı bölgelerden biridir. Biliyorsunuz ki pancar karasal iklimde hayat buluyor. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı ne kadar yüksek olursa şekerin kalitesi de o kadar yüksek oluyor. Bizde 6 kilo pancardan 1 kilo şeker üretiliyorsa Adapazarı bölgesinde 10-11 kilo pancardan 1 kilo şeker elde ediliyor. Siz başka bölgeden üretilen 2 küp şekeri çayınıza attığınızda bizim 1 küp şekerimiz kadar tat alıyorsunuz. Kütahya Şeker Fabrikası geçmişten beri Türkiye’de o yıl ürettiği stoğu en iyi satan fabrikadır. Biz günlük şeker ürettikçe o gün şekerimizi satarız. Aralık sonu ocak başına geldiğimizde bizim elimizde ürettiğimiz şekerin belki yüzde 10-15’i kalır. Diğer şeker fabrikalarında da yüzde 80- 85’i kalır. Bunun nedeni özellikle üretim yapan, şekerin kilogram avantajını ürünlerine yansıtmak isteyen fabrikalar şekerlerini bizden alırlar. Normalde 10 ton şeker katacağı bir iş için bizden 5-6 ton alır. Aynı şeker oranını elde ederler. Dolasıyla Kütahya Şeker’in şekeri çok........

© Dünya


Get it on Google Play