We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sahadaki pratikle akademik bilgi Kartepe Zirvesi’nde buluştu

7 1 1
31.03.2022

Türkiye’nin en büyük şehircilik buluşması olan ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kartepe Zirvesi, geçtiğimiz hafta “Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü” temasıyla Türkiye’nin ve dünyanın uzman fikirlerini bir araya getirdi. Şehre dair her şeyin konuşulduğu zirvenin, akıllara kazındığı, dünyada ve Türkiye’de adından bahsettirdiği bir aşikâr.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle geleneksel olarak düzenlenen Kartepe Zirvesi, 25 farklı ülkeden, 350 entelektüel, akademisyen, ekonomist, kent bilimcisinin katılımıyla gerçekleşti. 26 oturumun, 15 panelin yapıldığı zirvede, pandemiyle sarsılan ve iklim değişikliği tehdidiyle karşı karşıya kalan dünyanın yakın geleceğiyle ilgili senaryolar ele alındı. Saha pratiği ile akademik bilginin bir araya gelmesinin şehircilik alanına ciddi katkı sağlayacağı kanısındayım.

Dünya iklim değişikliğine yönelirken iklim değişikliğinin getirdiği afetleri ve hastalıkları daha çok hissetmeye başladık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu zirve ile birlikte yaşamımızın 10 yılında bizleri nelerin beklediğini ve........

© Dünya


Get it on Google Play