We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kabahat Fed’de değil

13 3 15
12.10.2021

Yaz aylarının rehaveti tamamlandı. Eylül ayı le birlikte yatırımcıların küresel piyasalara dönüş süreci başladı ve pozisyonlar şu aşamada yeniden gözden geçiriliyor. Fed’in yönlendirmesi, emtia hareketliliği, değişen beklentiler derken portföylerin ayarlanma süreci ivme kazandı. Diğer yandan da global merkez bankalarının takındığı tavır bir nevi “herkesin yanındakine tekrar bakması” şeklinde bir hale dönüştü. Gelişmiş ülkelere yönelik beklentiler değişirken, bu kez gelişmekte olan ülkeler oldukça proaktif davranıyor.

Tüm konuların odak noktası enerji maliyetlerindeki artış. Emtia grubunun sürükleyicisi de başta petrol kontratları olmak üzere doğal gaz, elektrik ve diğer girdi maliyetlerindeki yükseliş. Avrupa’nın zorlanması ve vadeli işlemlerdeki prosedürün yeniden gözden geçirilmesini içerir teklife dek uzanan geniş yelpazede yoğun problem başlığı söz konusu. Rusya’dan çıkan gazın yaklaşan kış mevsimi ve kurak geçen yaz aylarının ardından tüketim cephesindeki artışı karşılamakta güçlük çekmesi yatırımcıların farklı pozisyon davranışları içerisine girmesine neden oluyor. Doğal olarak gün sonunda yeniden enflasyon beklentilerindeki değişim ve faiz hadlerindeki yukarı yönlü baskı ile karşılaşıyoruz.

Dönemler arasında dikkatli geçiş yapmakta fayda var. Yılın ilk çeyreğinde yaşadığımız faiz yükselişi ile bugün karşılaştığımız durum iki farklı senaryo üzerinden........

© Dünya


Get it on Google Play