We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fed’in ardından-3: Hangi karmaşa?

4 5 0
06.07.2021

Haziran ayı ortasında gerçekleştirilen FOMC toplantısının ardından geleceğe dair fikir çatısını daha sağlam kurabilmek adına sesli düşünmeye devam ediyoruz. Zaten doğrusu da bu. Ortada artık adına belirsizlik demeli yoksa karmaşa olarak mı nitelendirmeli net olmayan bir şeyler var. Hikayenin net kısmı var, orası ayrı ve fakat hala daha arayışta olan farklı bir kısım da var.

Genel kabul görmüş gerçek konumundakilerden ilerleyelim: Mesela, Fed’in varlık alım programında azaltım yönlü adım atacağı düşüncesi. Artık neredeyse itiraz yok. Pozisyonlanmaların önemli bir kısmı da bu beklenti ekseninde gerçekleştirilmiş durumda. Belki tekrara düşmek gibi olacak ama yineleyeyim: Henüz Ocak-Mart geçiş sürecindeki sertlikte bir pozisyon ayarlaması söz konusu değil. Neden? Gayet net: Biraz iletişim, biraz portföylerin daha nötr bir hal alması, biraz da resmin netleşmesi.

İlerleyelim. Başlıktaki soruyu genişletmeye çalışalım: Hangi karmaşa? Şu ana dek kısmen de olsa beklentilerin daha net bir hal aldığından söz etsek de henüz bu durumun fiyatlamalara yansıması söz konusu değil. Nasıl mı? Fed’in önümüze........

© Dünya


Get it on Google Play