We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Esas oyuncu sahne alıyor: Fed

11 4 0
21.09.2021

Bu köşede yer alan yazıların kaleme alınma sıklığı çok ekstra bir durum yok ise haftalık bazda gerçekleşiyor. Bu, hem güzel hem de riskli. Uzun vadeli düşünmenin maliyetli olduğu yerel varlık değerlendirmelerinde hem kısa vadeye dair fikir paylaşma çabası hem de uzun vadede resmin nereye doğru evrildiğini kestirip anlatma baskısı gibi farklı anlamlar çıkarmak gayet mümkün. İşte yeni haftadaki yoğunluk da tam olarak buna işaret ediyor.

Takip edenlerin mutlaka dikkatini çekmiştir; son 2-3 haftanın yazılarındaki ana tema yaz mevsimi rehavetinden dönüş ve bunun taşıdığı potansiyel riskler üzerine kurulu. O nedenle yarını kestirebilmek için öncelikle bugünde olan biteni iyice kavramak gerekiyor. Buradan sonraki aşamalara geçmeden uzun lafın kısası ekseninde bazı söylenmesi gerekenler var: Yoğun hafta, yoğun takvim, kısmen belirsizlik, kısmen de iyimserlik başlıkları altında toplayabileceğimiz bir haftaya başlamış bulunuyoruz.

Yatırımcı davranışlarını insani eğilimlerden ayırmanın imkanı yok. Bunu daha önce de anlatmaya çalışmıştım. Yatırımcıların da takıntıları, beklentileri, kötümserlikleri, duygusal davranışları gibi farklı ama önemli eğilimleri oluyor. Keza yaz mevsimindeki likidite azalışını, yatırımcıların –büyük rakamlı portföylerin- ekrana daha seyrek bakarak dinlenme isteğinde olmalarını, yine Eylül başlangıcı ile birlikte tam tersi yönde davranışların frekans artırmasını, yeni ve potansiyel beklentilerin farklı pozisyonlanmaları tetikleme riski taşıdığını unutmamak gerek. Özetle, buraya kadar olan edebiyat ağırlıklı duygusal kısım Eylül ayının geride........

© Dünya


Get it on Google Play