We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Savaşların ve fırsatların mucizesi Toyota

25 2 1
18.09.2021

İnsanların öyküsü kadar, şirketlerin de benzersiz hikayeleri var. Başarının aslında ne kadar çok emek vererek kazanıldığını gösteren hikayeler bunlar. Geçtiğimiz hafta ahırlarda doğan, ifl as üzerine ifl as yaşayan şirketlerden bahsetmiştim. Bu haftayı da bir Japon efsanesine ayıralım istedim. Hem de tam anlamıyla bir efsane.

Japonca “Bereketli pirinç tarlası” anlamına gelse Toyota’nın ismi, kurucusunun soyadından geliyor. Logosundaki 3 elips ise Toyota’nın sahibini, markayı ve teknolojisini anlatıyor. 1937 yılında kurulan Toyota’nın ilk günleri günümüzdeki gibi otomotiv veya finansla ilgili değildi.

1894 yılında doğan Kiichiro Toyoda, babasının kurduğu Toyota Boshoku’da işe başladığında, şirket o dönem tekstildeydi ve dokuma tezgahları üretiyor.

“Buluşlarımı ne kadar çok insan kullanırsa ülke o kadar iyi olur” diye düşünen babası Sakichi Toyoda, işine sadık bir babaydı. Yenilikçi ve ülkesine de bir o kadar hayrandı. Endüstriyel icatlarla çok meşgul olan ve aile hayatlarına hiç dikkat edemeyecek kadar meşgul olan Sakichi Toyoda’nın eşi evi terk etti, oğlu Kiichiro, annesinden ayrıldı.

Genç Kiichiro, önce 1920’de Tokyo İmparatorluk Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Ardından aynı üniversitenin hukuk fakültesinde kısa bir öğrencilik hayatı yaşadı. Kiichiro’nun hayatını iki seyahat........

© Dünya


Get it on Google Play