We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünyanın ilk yangın uçağının tarihi

13 3 1
07.08.2021

Türkiye, tarihinin en büyük yangınlarını yaşıyor son 2 haftadır. Farklı bölge ve şehirlerde meydana gelen alev fırtınalarında şehitler verdik, evlerimizi, yaşadığımız yerleri, hayvanları, ağaçları kaybettik.

Dünden bize emanet edilen ne varsa yitirdik. Gözlerimiz ülkemizin kurucusu ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında kurduğu Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçaklarını aradı. Daha birkaç yıl öncesinde başarılı gösteri uçuşları yapan THK’nin yangın uçakları ne hikmetse lağvedildi.

Bölgemizin en büyük yangın uçak filosuna sahip olan, her daim “milli” uçak, denizaltı, uçak gemisi, otomobil gibi projelerle anılan Türkiye, Rusya’dan kiraladığı araçlara kaldı. 3 uçak, içimizi yakan ateşi söndüremedi, yetmedi, yurtdışından gelen teklifler ise reddedildi. Tabir-i caiz ise göz göre göre emanetimizi geleceğimize, çocuklarımıza ulaştırmayı başaramadık.

Bu hafta sizlere işte tam da bu konuyu anlatmak isterim. Dünyanın yangınla mücadelesinde bir tarih açan uçaklarından. Bildiğiniz üzere kuşlarla karşılaşan insanoğlu, uçmaya karşı beslediği hevesini önce mitolojiye, ardından da bilim insanlarına emanet etti. Atlara kanat taktık bazen. Bazen de Hazerfan gibi denemelerde bulunduk. Ancak ilk motorlu uçak için 1903 yılını bekledik.

17 Aralık 1903’te Wright Kardeşlerin ilk havadan ağır motorlu uçuşu yapması........

© Dünya


Get it on Google Play