We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dış ticarette devler açık KOBİ’ler fazla veriyor

4 6 0
21.09.2021

Başlıkta dış ticaret dengesi açısından olumsuz iki tespit birden var. Bu tespiti Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) girişim özelliklerine göre dış ticaret verilerinden çıkartıyoruz.

Birincisi sanayinin dış ticaret açığının ana kaynağı olması. Yani ihracatın lokomotifi olması gereken sanayi sektörü, dış ticaret fazlası vermek yerine açık veriyor. Yani sanayi sektörü üretim için, yaptığı ihracattan fazla ithalat yapmak zorunda kalıyor. Bu sanayi üretiminin aşırı ithalat bağımlılığının net bir ifadesi.

İkincisi büyük sanayi işletmelerinin dış açığın kaynağı olması. Normalde daha organize, daha deneyimli, daha çok imkan sahibi olan büyük sanayi işletmelerinin, ihracatta daha başarılı olmaları ve dış ticaret fazlası vermeleri beklenir. Ama TÜİK verileri gösteriyor ki mikro, küçük ve orta büyüklükteki sanayi işletmeleri dış ticaret fazlası verirken, dev sanayi işletmeleri yaptıkları ihracattan fazla ithalat yaparak dış ticaret açığı veriyorlar.

Ekonomik sistemin en temel hastalık ve sorunlarından birisinin sonucu olan bu durumun rakamlara yansıyan hali şöyle:

- 2020 yılında 219.34 milyar dolarlık ithalata karşılık 169.59 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Bunun sonucu olarak 49.75 milyar dolar dış ticaret açığı ortaya çıktı.

- Madencilik dahil sanayi işletmeleri 95.68 milyar dolar ihracat yaparken ithalatları 107.06 milyar doları buldu. Sonuç olarak........

© Dünya


Get it on Google Play