We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kafkaslar’da çatışma durmuyor

11 1 2
11.10.2021

Kafkaslarda yeni bir gerilimin temelleri atılıyor. Azerbaycan ve İran arasındaki doğan gerilim, Türk dış politikası için de yeni bir güçlük kaynağı oluşturuyor. Son gelişmeler paniğe kapılmayı gerektirmese bile, ciddi endişe duymamızı gerektiriyor. Huzursuzluk İran’ın, Azerbaycan’ın kısa süre önce Ermenistan’dan geri aldığı bölgeye hemhudut alanda askeri tatbikat yapmaya karar vermesiyle başladı. İran tarihinde ilk defa Azerbaycan sınırında bir askeri tatbikat yapmaya karar vermiş durumda. Azeri Cumhurbaşkanı, örtülü bir tehditle, Iran’daki Azeri azınlığın da tatbikattan memnun olmadığını beyan etti. İran, bölgedeki İsrail temsilcisinin ona ne yapması gerektiğini dikte edemeyeceğini ilan etti.

Türkiye ile Azerbaycan’ın askeri alanda işbirliğini yoğunlaştırmaları ve Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da Ermenistan’a karşı kazandığı çarpıcı zafer sonucunda, İran’ın gelişmelerden duyduğu huzursuzluk yoğunlaşmağa başladı. Bu savaş sonrası ortaya çıkan çeşitli sonuçların acaba sonuncusu mu?

Karşımızda karmaşık bir jeopolitik bilmece var. En genel çerçevede düşünüldüğü zaman sorun Kafkaslardaki nüfuz mücadelesine ve İran’ın bölgede nüfuzunun zayıfl adığı algısına indirgenebilir. Karşılaştırıldığında, Türkiye’nin Azerbaycan ve Gürcistan’da nüfuzunun hissedilir derecede güçlendiği, ayrıca Ermenistanla da müzakereler yoluyla ilişkileri iyileştirme olasılığının belirdiğini söyleyebiliriz. Böyle olunca, İran da bölgedeki nüfuzunun azaldığını hissediyor.

Ayrıntıya inilecek olursa, bazı iktisadi endişeler de var. Türkiye ve Azerbaycan, Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan ile Azerbaycan’ın ana toprakları arasında büyük bir karayolu bağlantısı........

© Dünya


Get it on Google Play